Haber

MHP’lilerin belediye meclisinde cinsiyetçi tartışması: Etek giymeyi unutmayın

Manisa’da CHP’li Turgutlu Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısında gündeme gelen ilçeye yapılacak yatırımlar için belediye başkanına yetki verilmesiyle ilgili madde tartışmalara neden oldu.

Olağan meclis toplantısındaki “2022-2023 yılında yatırım programına göre başlanılan ve başlanması planlanan projeler için banka kredisi kullanımı hususunun görüşülmesi” konulu gündem maddesi için AKP ve MHP’li meclis üyeleri ‘Red’ oyu kullandı.

MECLİS BAŞKANI ÇAĞIRISIYLA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Kasım ayı olağan meclis toplantısında reddedilen gündem maddesinin tekrar görüşülmesiyle ilgili CHP Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre, tek maddeyle olağanüstü toplanan mecliste MHP’li meclis üyeleri ortasında tartışma yaşandı.

Olağanüstü toplantıda tekrar görüşülen gündem hususuyla ilgili CHP, DÜZGÜN Parti ve BBP’li meclis üyelerinin yanı sıra , AK Parti Meclis Üyesi İsmail Parmaksız ve MHP’den İbrahim Kara, Tanıl Sevenler, İbrahim Çevikbudakçı, Serhat Seyhan’da ‘Evet’ oyu kullandı.

Tekrar gündeme getirilen “2022-2023 yılında yatırım programına göre başlanılan ve başlanması planlanan projeler için banka kredisi kullanımı hususunun görüşülmesi” oy çokluğuyla kabul edildi.

Bazı MHP’li meclis üyelerinin ‘Evet’ oyu kullanmasına reaksiyon gösteren MHP’li meclis üyesi İhsan Tuğrul Yüksel’in oylama sonrası kullandığı tabirler mecliste gerginliğe neden oldu.

Oyların kullanılmasından sonra ayağa kalkan MHP’li Yüksel, “Arkadaşlar etek giymeyi unutmayın dışarıya çıkarken” ifadelerini kullandı. Yüksel’in sözüne reaksiyon gösteren ve ortalarında kimi MHP’lilerin de yer aldığı meclis üyeleri, “Terbiyesizlik yapma. Ahlaksız herif. Meclise bu şekilde konuşamazsın” gibi ifadelerini kullanarak tepkilerini dile getirdi.

CHP’li Turgutlu Belediye Lideri Çetin Akın ise MHP’li Yüksel’e “Yazıklar olsun sana, bu adama gereğini yapmazsanız size de yazıklar olsun. Bu mecliste bu türlü konuşulamaz. Bu meclise, Turgutlu Belediyesi’ne kara leke” ifadelerini kullandı.

Gergin toplantının ardından CHP’li Belediye Lideri Çetin Akın’a yatırımlar için kredi kullanma yetkisini veren madde 20 ‘Evet’, ‘12′ Hayır oyu ile kabul etmiş oldu.

‘ESAS ETEK GİYMESİ GEREKEN KENDİSİDİR’

Olağanüstü meclis toplantısının ardından kısa bir açıklamada bulunan CHP’li Turgutlu Belediye Lideri Çetin Akın ise, MHP’li meclis üyesi İhsan Tuğrul Yüksel’in davranışının meclise yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu tabir etti.

CHP’li belediye başkanı Akın kısa açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu kişi BBP’den MHP’ye geçen bir arkadaş. Olağanüstü gerçekleştirdiğimiz toplantıda MHP’li meclis üyelerine dönerek ‘Etek giyin’ demesi hem o meclis üyelerine hem de belediye meclisine yapılan bir saygısızlıktır. Esas etek giymesi gereken kendisidir.

BBP’den meclis üyesi olarak seçilen bir kişinin daha sonra MHP’ye transfer olması kimin etek giymesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Meclise böyle bir saygısızlıkta bulanan ve kendi partili arkadaşlarına böyle bir ifade kullanan bu kişi hakkında MHP’nin gerekeni yapacağına inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu