Ekonomi

Kripto para sektöründe bugün öne çıkan gelişmeler

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki şimdiki gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle günün öne çıkan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Changpeng Zhao ve Vitalik Buterin, Rezerv İspatı tahlili için bir arada çalışacak

Changpeng Zhao, Binance’in Vitalik Buterin’in Rezerv ispatı (Proof-of-Reserve) protokolünü deneyeceğini açıkladı.

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ), FTX krizinin akabinde kripto borsasındaki faaliyetlerin daha fazla şeffaf olması gerektiği görüşünü paylaştı. Buna tahlil olarak rezerv delili düzeneğine geçmeyi öneren CZ, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile birlikte çalışacaklarını açıkladı. 

Bu protokol, yatırımcılara borsanın likidite durumu hakkında daha fazla bilgi sunan hesaplama prosedürleri için kriptografik tabanlı bir rezerv sistemi olarak biliniyor.

CZ, yaptığı açıklamada Buterin ile görüştüğünü ve Ethereum kurucusunun Rezerv İspatı düzeneğini Binance üzerinde test etmek istediğini söyledi.

Blockchain dataları, Alameda’nın FTX listelemeleri öncesi belirli tokenleri aldığını gösteriyor 

Blockchain analiz firması Argus’un bir raporuna göre, Alameda Research, FTX.com listelemelerini duyurmadan önce token biriktirmeye başlıyordu. Rapor, Alameda’nın kripto varlıkların FTX’te listeleneceği açıklanmadan evvel yaklaşık 60 milyon dolar kıymetinde token aldığını argüman ediyor.

Yayımlanan rapora nazaran Alameda, Mart 2021 ile Mart 2022 ortasında FTX’in 18 farklı kripto para listemesi öncesi bu kripto paralardan 60 milyon dolarlık yatırım yaptı.

CoinMarketCap, Terra Classic’in dolanımdaki arzını güncelledi

CoinMarketCap, dün Terra Luna Classic dolanımdaki arzına dair sayıları tekrar güncelledi.

Kripto para izleme platformu tarafından yapılan güncelleme, Terra Classic topluluğunun ağı yine inşa etme ve LUNC arzını azaltma uğraşlarının takip edildiğini gösterdi. Şu an platformda LUNC’nin dolanımdaki arzı 6,012 trilyon olarak gösteriliyor. Öbür bir izleme platformu Coingecko ise LUNC arzını 6,88 trilyon olarak göstermeye devam ediyor.

Crypto.com’daki Ethereum çekimleri en yüksek seviyeye ulaştı

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Twitter üzerinden FTX ve Crypto.com ile birlikte borsalardaki çekim süreçleri hakkında kimi bilgiler paylaştı. 

Paylaşılan bilgilere nazaran Crypto.com’dan çekilen Ethereum (ETH) sayısının sadece son üç gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 155.850 katına ulaştığı belirtildi. 

Crypto.com’un mahallî varlığı Cronos (CRO) ise dünkü açıklamaların akabinde bugün olumlu fiyatlanıyor. Dün 0,05 dolara kadar gerileyen CRO, bugün %7’ye ulaşan kıymet artışı sonrası 0,07 dolara kadar ulaşırken toparlanmaya devam ediyordu. Lakin kripto para, haftalık bazda %35 paha kaybına sahip.

FTX hacker’ları, çaldıkları ETH’leri DAI’ye çeviriyor

FTX cüzdanlarından çalınan varlıkların aktarıldığı şüphelenen cüzdan adresinin milyon dolarlık süreçlerle Ethereum varlıklarını DAI tokenine çevirmeye başladığı kaydedildi. 

Siber güvenlik şirketi PeckShield’a nazaran süreçler, bağlı kripto adresin başka bağlı adreslere yaklaşık 21.155 ETH (27 milyon $) göndermesiyle başladı. Milyon dolarlık takas süreçlerini gerçekleştiren hesap, şu an 36. en büyük Ethereum adresi pozisyonunda. 

Ethereum’un kaynağının ise iflas eden kripto para borsası FTX’ten çalınan kripto varlıklar olarak kestirim ediliyor.

Borsalar FTT ticaretini durdurmaya başladı

FTX’in iflasının akabinde kripto para borsaları FTT ticaretini sonlandırmaya başladı. FTT, birinci olarak büyük kripto para borsaları Binance, KuCoin ve BitMEX tarafından delist edildi. 

Diğer borsalarında ilerleyen günlerde FTT’yi platformlarından çıkarmaları bekleniyor.

Piyasa düzensizliğinin ortasında DeFi’de hareketli günler yaşanıyor

Büyük merkezsiz finans (DeFi) protokolleri, kripto tarihinin en büyük krizlerinden birinin yaşandığı bugünlerde kullanıcı ve ticaret faaliyetlerinde artış kaydediyor. Son bir hafta içinde merkezsiz borsalarda süreçler, %178 oranında artış görerek ortalama hacim 31 milyar dolara yükseldi. 

Piyasada FTX çöküşünün tesirleri sürerken merkezsiz finans kripto sanayisi için bir tahlil olarak yükselmeye devam ediyor. DeFi, şu an kullanıcıların kripto varlıklar üzerinde tam yetkiye sahip olduğu bir alan olarak merkezi borsalardan daha çok talep görmeye başladı. 

DeFi platformlarının merkezi borsalardan en büyük farkı, likiditenin yatırımcı ve kurumlardan değil kullanıcılardan oluşmasıdır. Bu açıdan daha şeffaf olan DeFi borsaları, son devirlerde ortaya çıkan likidite krizi üzere bir durumla ya da kullanıcıların fonlarının kullanılması üzere bir problemden uzaktır.

Yazar: Günay Caymaz 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu