Haber

Paşinyan: Barış anlaşması olmazsa Azerbaycan ile savaş çıkma olasılığı yüksek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Fransa’nın AFP haber ajansına verdiği röportajda Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere değindi. Devam eden barış görüşmeleri ve müzakerelere işaret eden Paşinyan, iki ülkenin barış anlaşmasına varamaması halinde yeni bir savaşın “büyük ihtimalle” çıkacağını belirtti.

Reuters’in haberine göre Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Bir barış anlaşması imzalanmadıkça ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentolarında onaylanmadıkça tabii ki (Azerbaycan ile) yeni bir savaş çıkma ihtimali çok yüksek” dedi.

İKİ BAŞKAN BRÜKSEL’DE GÖRÜŞÜYOR

Son olarak Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, 16 Temmuz’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile üçlü görüşme gerçekleştirdi ve görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki müzakerelerin en kapsamlı ve aktif aşamalarından birini yaşıyoruz” diyen Michel, liderleri barış sürecine olan güçlü bağlılıklarından dolayı takdir ettiğini ve normalleşme yolunda kararlı ve geri dönülmez ilerleme sağlamak için daha cesur adımlar atmaya teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

Görüşmede Dağlık Karabağ’daki Ermeni nüfusu ve Laçin Koridoru çevresindeki durumu ele aldıklarını belirten Michel, “Mevcut durum açıkça sürdürülemez ve kimsenin çıkarına değildir. Durumun normalleşmesine yardımcı olacak olası somut adımları da ele aldık. Laçin Koridoru’nun açılması gerektiğini vurguladım.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu