Haber

NASA, 2046’da yeni keşfedilen bir göktaşının dünyaya çarpma olasılığını araştırıyor.

YENİ ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2046’da Dünya’ya çarpması muhtemel (küçük de olsa) bir asteroit gözlemlediğini bildirdi.

NASA’nın Gezegensel Savunma Uyum Ofisi’ne göre şubat ayının başından beri hareketleri takip edilen olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki asteroid, Dünya’ya en yakın menzili 23 yıl içinde geçecek ve potansiyel çarpma olasılığına sahip olacak.

“2023 DW” olarak adlandırılan kaya modülünün dünyaya çarpma olasılığı Avrupa Uzay Ajansı tarafından 625’te 1, NASA’ya göre 560’ta 1 olarak hesaplandı.

NASA yetkilileri, 2023 DW’nin daha fazla analizi yapıldıkça bu olasılığın önemli ölçüde değişebileceği görüşünü dile getirdi.

NASA verilerine göre 2023 DW’nin çapı yaklaşık 50 metre olarak hesaplanırken, göktaşının 14 Şubat 2046’da dünyadan 1.8 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği tahmin ediliyor.

Asteroid saniyede 25 kilometre hızla hareket ederken, güneş etrafındaki bir turunu 271 günde tamamlıyor.

NASA’nın Double Asteroid Orientation Test (DART) uzay aracı, 27 Eylül 2022’de Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaklıktaki asteroide planlı olmasına rağmen başarılı bir çarpma gerçekleştirdi ve göktaşının yörüngesini az da olsa değiştirmeyi başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu