Haber

İsrail katliamına ABD’den kanlı kılıf! Utanmadan Hamas’ı suçladılar

Gazze’yi kan gölüne çeviren İsrail’e kameralar önünde ateşkes çağrısında bulunan ABD, ikiyüzlü tavrını sürdürürken, gizlice silah yardımı yaparken Beyaz Saray’dan skandal bir açıklama geldi. Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, sivil ve çocuk ölümlerinden Hamas’ı sorumlu tuttu. Kirby, Hamas’ın bölgeyi terk etmeyerek sivilleri evlerinde saklanmaya teşvik ettiğini iddia etti.

“GÖRÜNTÜLERİ GÖRMEK KORKUNÇ”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirby, İsrail bombardımanları sonucu binaların enkazları altında kalan Gazzeli çocuklarla ilgili şunları söyledi: “Küçük çocukların enkazdan çıkarıldığı ve birçoğunun bunu yapamadığı görüntüleri görmek korkunç.” Sözlerine yer verdi.

ÇOCUK ÖLÜMLERİNDEN HAMAS’I ALKIŞLADI

Kirby, Tel Aviv yönetimi adına yalnızca “İsrailli mevkidaşlarımıza hedef belirlerken ayrımcı ve dikkatli olmanın önemini mümkün olduğunca vurgulamaya devam ediyoruz” derken, sivillerin ve çocukların ölümlerinden Hamas’ı sorumlu tuttu. Sözcü, Hamas’ın bölgeyi terk etmediğini öne sürerek sivilleri evlerinde saklanmaya teşvik etti.

John Kirby, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü.

“SON 24 SAATTE 400 ABD VATANDAŞI GAZZE’DEN ÇIKTI”

Stratejik İletişim Koordinatörü ayrıca son 24 saatte 96 ABD vatandaşı ve toplamda 400 civarında ABD vatandaşı ve ailelerinin Gazze’den “ayrılmayı başardığı” ve Kahire’ye ulaştığı bilgisini de paylaştı.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal mekanlarına yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den yapılan baskınlarda 345’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail’in saldırılarında 4 bin 237’si çocuk, 2 bin 719’u kadın olmak üzere 10 bin 328 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi de yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 163 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu