Haber

DFG: Gazeteci Süleyman Ahmed serbest bırakılmalı

DİYARBAKIR – Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 25 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’deki ailesini ziyaretinden dönerken Sêmelka Sınır Kapısı’nda KDP güvenlik görevlisi tarafından gözaltına alınan Rojnews Arapça Servisi editörü Süleyman Ahmed’in durumuna ilişkin. 14 gündür kendisinden haber alınamıyor. yazılı bir açıklama yaptı.

“Kaçırılan gazeteci Süleyman Ahmed’in akıbeti derhal açıklanmalıdır” başlıklı açıklamada, “Dünyadaki gazetecilerin çalışması için güvenli bir ortam sağlanmadığı sürece özgür bir basından, niyet ve ifade özgürlüğünden söz edemeyiz” denildi. “Özellikle Orta Doğu’da gazetecilerin yaşam şansları ve görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri zorlaşırken, Kürdistan bölgesinde bu durum daha da çekilmez hale geliyor.” hayatı için endişeleniyor.
Açıklamada, “Federal Kürdistan Bölgesi’nde benzer uygulamaları daha önce de görmüştük. Özellikle gazetecilere yönelik acımasız bir politika uygulanıyor ve basın özgürlüğü ayaklar altına alınıyor. Öldürülen gazetecilerden örgüt mensuplarına kadar. Yıllarca zindanlara atılıp orada tutulan basın mensupları, KDP ve Federal Kürdistan Bölgesi’nin “Onun yönetiminin kirli bir geçmişi var. Bu nedenle Süleyman Ahmed’in hayatından endişe duyuyoruz.”

‘OLUMSUZ DURUMDAN KDP SORUMLU OLACAK’

Açıklamada, “Federal Kürdistan Bölgesi yönetimine, Süleyman Ahmed’in akıbeti hakkında bir an önce kamuoyunu bilgilendirmesi ve götürüldüğü yerde hemen serbest bırakmaması çağrısında bulunuyoruz” belirtildi.

DFG, açıklamasında, “Aksi takdirde meydana gelebilecek her türlü olumsuz durumun sorumlusu kendileri olacaktır. Bu vesileyle tüm dünya kamuoyunu, başta Süleyman Ahmed olayı olmak üzere KDP’nin gazetecilere yönelik uygulamalarına sessiz kalmamaya davet ediyoruz.” (DUVAR)

haberhassa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu