Haber

Davos’ta İsrail Devlet Başkanı Herzog hakkında suç duyurusu

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) vesilesiyle İsviçre’nin Davos kentine giden İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı. İsviçre savcıları, ilgili makamlara kaç adet suç duyurusu veya şikayetin iletildiği veya bu şikayetleri yapan kişilerin kimlikleri hakkında bilgi vermedi.

İsrail, 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze’deki hak ihlalleri nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açtığı ‘soykırım’ davasında yargılanıyor. UAD’nin kararını önümüzdeki günlerde açıklaması beklenirken, Herzog hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. İsviçre Başsavcılığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Suç duyuruları normal prosedüre göre incelenecek.” Savcılık, İsrail Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlık durumunu görüşmek üzere İsviçre Dışişleri Bakanlığı ile de temasa geçeceklerini bildirdi.

HERZOG ‘SOYKIRIM İDDİALARININ REDDİ’ TALEP EDİLDİ

Reuters’in haberine göre İsrail Cumhurbaşkanlığı Ofisi ve İsrail Hükümet ve Dışişleri Bakanlığı sözcüleri yorum taleplerine henüz yanıt vermedi. Herzog, dün Davos’ta katıldığı panelde yaptığı açıklamada, İsrail’e yönelik ‘soykırım’ iddialarının uluslararası kamuoyu tarafından reddedilmesini istedi. Güney Afrika’nın açtığı davaya işaret eden Herzog, “İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere soykırım yapmakla suçlandığı davadan daha korkunç ve saçma bir şey olmadığını” savundu.

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail’in sürdürdüğü hava ve kara saldırılarında 19 Ocak Cuma günü itibarıyla 24 bin 762 kişi hayatını kaybetti. Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne karşı saldırı. Yaralı sayısının 62 bin 108 olduğu açıklandı. İsrail, Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırısında 1200 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. (DIŞ HABER)

haber-sivrice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu