Ekonomi

ABD, Kızıldeniz’de Husilerin gemisavar füzesini düşürdü

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Husilerin Kızıldeniz’e gemisavar füze fırlattığı, söz konusu füzenin ABD tarafından vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, “İran destekli Husiler, Kızıldeniz’e gemisavar seyir füzesi ateşledi. Füze, USS Gravely (DDG 107) tarafından vuruldu.” ifadeler kullanıldı.

Herhangi bir yaralanma ya da hasarın olmadığı kaydedildi.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, ABD Donanması destroyeri “USS Gravely”yi “uygun deniz füzeleriyle” hedef aldıklarını belirterek, söz konusu saldırının Filistin halkına takviye yapmak, ABD ve İngiltere’nin saldırılarına cevap vermek amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Yemen’e karşı.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla baskın yapmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Harekatı” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

haber-sarkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu