Haber

ABD Destekli Grup İran’da Gözaltına Alındı

İran’da Mahsa Emini’nin ölümünün birinci yılı yaklaşırken, “ülkede karışıklık çıkarmayı planlayan ABD destekli grubun üyelerinin gözaltına alındığı” açıklandı.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı’nın ortak düzenlediği operasyonlarda “ülkede karışıklık yaratmayı planlayan” bir grubun üyeleri tespit edilerek gözaltına alındı.

Söz konusu kümenin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edildiği ve Washington’daki sivil toplum kuruluşu “Freedom House” ile Massachusetts’teki “Demokrasi için Şiddetsiz İnisiyatif” adlı İran karşıtı örgüt tarafından yönlendirildiği ileri sürüldü.

Mahsa Emini’nin polis gözaltındayken ölümünün birinci yılı olan 16 Eylül’e sayılı günler kala, Emini’nin İran’da öldürülmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestoların yeniden canlanma ihtimali üzerine güvenlik güçleri operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Öte yandan muhalif medyada yer alan haberlere göre güvenlik güçleri önceki gün Emini’nin evine baskın düzenleyerek Emini’nin bir akrabasını mahkeme kararı olmadan gözaltına aldı.

Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan ve yaklaşık 4 ay süren protestoları kışkırtmakla ve gösteriler sırasında silahlı eylemler düzenlemekle suçlanan muhalif Kürt örgütleri de Emini’nin ölüm yıl dönümünde bölgede genel grev ve protesto çağrısında bulundu.

İran, Irak’la imzaladığı anlaşma uyarınca, Irak’ın kuzeyinde ve terör örgütünün İran kanadı PJAK’ın ortasında faaliyet gösteren bu örgütlerin Bağdat yönetimi tarafından 19 Eylül’e kadar silahsızlandırılmasını istiyor.

Tahran, aksi takdirde bu örgütlere karşı askeri saldırılara devam edeceği konusunda uyarıyor.??????

haberadakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu