Ekonomi

ZyVersa böbrek ilacı faz 2a denemesi için IRB onayı aldı

WESTON, Fla. – Bir biyofarmasötik şirketi olan ZyVersa Therapeutics, Inc. (NASDAQ: ZVSA), diyabetik böbrek hastalığının tedavisi için geliştirilmekte olan bir ilaç olan Kolesterol Efflux Mediator VAR 200 için Faz 2a klinik çalışmasına devam etmek üzere Kurumsal İnceleme Kurulu (IRB) onayı aldı. Denemenin 2024 yılının ilk yarısında başlaması planlanıyor.

Bu onay ZyVersa için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor, çünkü VAR 200 için insanlarda yapılacak ilk deneme olacak. İlaç, böbreklerin filtrasyon sistemine zarar verebilecek renal lipid birikimini azaltmayı ve potansiyel olarak kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmayı amaçlamaktadır.

Şirketin üç farklı böbrek hastalığı hayvan modelinde yaptığı klinik öncesi çalışmalar, VAR 200’ün böbreklerdeki kolesterol ve lipid seviyelerini düşürdüğünü, böbrek hasarı ve fibrozise karşı koruma sağladığını ve idrarda protein fazlalığı olan proteinüriyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Önümüzdeki Faz 2a denemesi, klinik öncesi çalışmalarda gözlemlenen olumlu sonuçları doğrulamak amacıyla VAR 200’ün hastalardaki etkinliğini ve güvenliğini değerlendirecektir. Stephen C. ZyVersa’nın Kurucu Ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Başkanı Stephen C. Glover, VAR 200’ün böbrek hasarını azaltma ve böbrek hastalığının ilerlemesini engelleme potansiyeli konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Kronik böbrek hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri’nde 35 milyondan fazla yetişkini etkileyen önemli bir sağlık sorununu temsil etmektedir. Her yıl böbrek hastalığı olan 130.000’den fazla hasta böbrek yetmezliğine ilerlemekte ve 800.000’den fazla hasta şu anda böbrek yetmezliği ile yaşamakta ve diyalize veya nakle bağlı olarak yaşamaktadır.

ZyVersa, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları olan böbrek ve enflamatuar hastalıklar için sınıfının ilk ilaçlarını geliştirmeye odaklanmıştır. VAR 200’ün yanı sıra şirket, çok sayıda MSS ve periferik enflamatuar hastalıkla ilişkili zarar verici enflamasyonu hedefleyen bir Inflammasome ASC İnhibitörü IC 100 de dahil olmak üzere iki tescilli teknolojiye dayanan çok sayıda programı ilerletmektedir.

ZyVersa’nın bu hamlesi, yenilikçi tedavilere talebin yüksek olduğu bir durum olan diyabetik böbrek hastalığı olan hastalar için potansiyel olarak yeni tedavi seçenekleri sunabilir. IRB onayı ve yaklaşan deneme hakkındaki bilgiler ZyVersa Therapeutics’in basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu