Yaşam

Yangınlardan Mezar Kazmaya Kadar ‘Wednesday’ Dizisinin ‘Addams Family’ Filmlerinden İlham Aldığı Noktalar

‘Wednesday’, ‘Addams Family’ sinemalarını her şeyiyle kopyalamamış olsa da bu unutulmaz sinemalardan izler taşıdığı kesin. Hatta ve hatta sinemalarda Wednesday’i canlandırmış olan Christina Ricci, dizide Marilyn Thornhill karakteri olarak tekrar karşımıza çıkıyor! Bu elbette hayranlar için çok hoş bir haber. Pekala sinemalar ve dizi ortasında diğer ne üzere benzerlikler var? Bunun karşılığını öğrenmek için buyurun içeriğimize bir göz atın! ?

Uyarı: Bu içerik dizi hakkında spoiler içermektedir.

Kaynak: https://www.usmagazine.com/entertainm…

Netflix’te geçtiğimiz gün yayınlanan ‘Wednesday’ dizisi, 90’larda Wednesday’i canlandıran Christine Rucci’nin diziye dahil edilmesi üzere şaşırtan ve hoş detaylarla dolu…

Tim Burton, daha evvel de bir çok defa bir arada çalıştığı Ricci’yi dizide görmenin eski sinemaları onurlandıracağını düşünmüş. Hayranların buna çok sevindiğini söylemek yanlış olmaz! Ayrıyeten dizide ‘Addams Family’ sinemalarına gönderme yapmaktan da geri kalmamışlar. Gelin dizinin ilham aldığı bu noktaları birlikte inceleyelim.

1. Birinci olarak Wednesday ve Pugsley ile nasıl tanıştığımızla başlayalım…

Dizide: Birinci kısımda Wednesday, kardeşini ağzında bir elmayla bağlanmış biçimde bulmuştu. Bunu yapan zorbaların izini süren kız, ‘Kardeşime bir tek ben eziyet edebilirim.’ diyerek ağızlarının payını güzelce vermişti. Hem de piranalarla!

Filmde: Burada ise Pugsley’yi bağlayan taraf Wednesday’in ta kendisi! Kardeşinin ağzına koyduğu elmayı, ok atma egzersizi için kullanan Wednesday’in okçuluk merakına dizinin ilerleyen kısımlarında de sıkça denk geliyoruz.

2. Kanlı yağmurun yağdığı sahne de aslında birinci sinemaya bir gönderme.

Dizide: Nevermore Akademisi’nin birkaç yaramaz öğrencisi, Rave’N dansında kırmızı boyayla gökyüzünden kan yağdırarak bir latife yapıyorlar. Alışılmış ki herkes kaçışırken Wednesday, bunun domuz kanı falan olmadığını söyleyerek sakinliğini koruyor.

Filmde: ‘Addams Family’nin birinci sinemasında, Pugsley ve Wednesday okuldaki yetenek şovları için sahnede üzerlerine geçersiz kan döküldüğü bir oyun sergilemişlerdi.

3. Ailenin sevilen babası Gomez Addams’ın geçmişiyle ilgili bazı detaylar da orijinal filmden izler taşıyor.

Dizide: Dizinin beşinci bölümünde Gomez’in Nevermore Akademisi’nde okurken cinayetten tutuklanmasıyla ilgili hikayeyi izlemiştik. Garrett Gates Gomez’i öldürmeye kalkıştığında Marticia Gates’i kılıçla kesmiş ve suçu Gomez üstlenmişti.

Filmde: Hatırlarsanız filmlerde Gomez’in kılıçlara olan aşkı sık sık işleniyordu ve dizide buna gönderme yapmayı unutmamaları bizi nitekim sevindirdi.

4. Morticia Gomez’in güllerle olan ilişkisine değinmeyi de unutmamışlar…

Dizide: Garrett Gates’in mezarını ziyaret eden Morticia’nın bir gülü sapından kopartıp attığını siz de hatırlarsınız.

Filmde: Bu kesit açıkça filmdeki sera sahnesine bir gönderme. Burada da Morticia yüzünde bir gülümsemeyle gülleri makasla kesiyordu.

5. Anlaşılan bıçaklanmak Wednesday’in bahtında var…

Dizide: Hayata geri dönen Joseph Crackstone, Wednesday’in atası olan Goodie Addams’ın yaptıklarından ötürü genç kızı bıçaklıyordu. Hatta sonrasında Wednesday, Xavier’i kurtarmak için okun önüne de atladı.

Filmde: Amcaları Fester onları izlerken meskende oyun oynayan Wednesday, kardeşi Pugsley tarafından palavradan bıçaklanmıştı.

6. ‘Wednesday’ dizisinin dünyasını inşa ederken sinemalardan yararlanmayı es geçmemişler.

Dizide: Goodie Addams’ın geçmişi Amerika’nın ilk yerleşimcilerine kadar dayanıyor; Wednesday’in Crackstone’la ve onun yaşadığı dönemle olan bağlantısı da final bölümünde tüm parçaları birleştirmemize olanak veriyor.

Filmde: Hatırlarsanız ‘Addams Family Values’ filminde Wednesday, Şükran Günü’nün kökenlerine dair klasik anlatıları alaşağı etmişti. Küçük kız bunu tiyatrodaki performansıyla gerçekleştirmişti ki oyun birinci yerleşimciler ve Kızılderililer hakkındaydı.

7. Wednesday, her şeyi yakıp kül etmeye niyeti olan bir genç kız!

Dizide: Wednesday, ondan intikam almak için Eriha’da Crackstone’un heykelini ateşe veriyordu, hatırlarsınız. Hatta yangından ötürü kaçışan insanlara aldırmadan çellosunu çalmaya devam etmiş, bunun için de The Thing’den yardım almıştı.

Filmde: İkinci filmde Wednesday, gittikleri kampta rehberlerini kandırmış ve Amanda, Becky ve Gary’yi rehin almıştı. Sonrasında dışlanmış öteki öğrencilerle birlikte kampı ateşe vermişlerdi!

8. Öğrencilerin bir arada kampa gitmesi ve kanolar tahminen tanıdık gelmiştir…

Dizide: Bianca’ya üstünlük sağlamak isteyen Wednesday, kano yarışlarında Enid’e yardım etmeyi kabul ediyordu; doğal The Thing’in ufak bir yardımıyla da yarışmayı kazanmışlardı. 

Filmde: ‘Addams Family Values’da Wednesday, tiyatro oyununda rolünü kendi bildiği gibi oynadıktan sonra Joel ile beraber kanoya binip uzaklaşıyordu.

9. Parmak şıklatma sahnesine de yabancı değiliz sanki…

Dizide: The Nightshade’in bilinmeyen sığınağına ulaşmak için Wednesday ve Marilyn Thornhill parmaklarını iki kere şıklatmışlardı.

Filmde: Burada parmak şıklatan The Thing olmasına karşın dizide, Addams Family müziğine bir gönderme yapılıyor.

10. Sinema tercihiyle zavallı Wednesday’e işkence etse de Tyler’ın genç kızımızla olan sinema kaçamağını da unutmayalım.

Dizide: Tyler, Wednesday’i Crackstone’un mahzeninde sinema seyretme fikriyle şaşırtıyordu, hatırlarsınız. Genç kızın gotik merakına karşın ‘Legally Blonde’ sinemasını izlemeleri ise Tyler’ı gerçekten eğlendirmişti. 

Filmde: Gittikleri kampta Wednesday, Joel ve Pugsley 1982’nin meşhur müzikali ‘Annie’yi izlemeye zorlanmışlardı.

11. Addams ailesinin eğlenceli ve iç ısıtan aile aktifliği “mezar kazma” da olağan ki sinemalardan uyarlanmış. ?

Dizide: Gomez’in masumiyetini kanıtlamak isteyen Wednesday ve Morticia, ipucu bulmak adına Garrett’ın mezarını kazmaya gidiyorlardı. 

Filmde: Hatırlarsanız birinci sinemanın sonunda bir aile geleneğine şahit olmuştuk; art bahçedeki mezarları kazıp çıkarmak! Bilhassa Wednesday, Pugsley ve Fester Amca bu aktiflikten ziyadesiyle keyif alıyordu.

Peki sizler Addams ailesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu