Ekonomi

Ukrayna elektrik kısıtlamalarına gidecek

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Rus güçlerinin Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki enerji altyapılarına yönelik düzenlediği saldırılar nedeniyle ciddi hasar meydana geldiğine dikkat çekti.

Saldırılar sonucunda ülkedeki tüm termik ve hidroelektrik santrallerinin zarar gördüğünü belirten Shmigal, şunları kaydetti:

“Füze saldırılarının ardından ülkedeki tüm termik ve hidroelektrik santraller zarar gördü. Yüksek gerilim şebeke tesislerinin yüzde 40’ı zarar gördü. Bu kış elektrik tüketiminde çok değerli kısıtlamalar yaşayacağımızı hepimiz bilmeliyiz.”

Hükümetin ülke genelindeki enerji sorununun çözümü için gerekli bütçeyi ayırdığını ve yoğun onarım çalışmalarının sürdüğünü belirten Shmigal, hastaneler, askeriye, sanayi ve diğer kritik altyapılar ile evlere elektrik hizmeti verilmesinin öncelik olduğunu vurguladı.

Shmigal, “Savaşın başlangıcından bu yana hükümet, Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için 1 trilyon Grivna’dan (yaklaşık 507 milyar Türk lirası) fazla kaynak ayırdı. 2023’te öncelik ordumuz olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu