Haber

Ukrayna Barış Formülü’nün uygulanmasına ilişkin toplantı Suudi Arabistan’da yapılacak

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, devlet liderlerinin ulusal güvenlik danışmanlarıyla Ukrayna Barış Formülünün uygulanmasına ilişkin görüşmenin Suudi Arabistan’da yapılacağını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Yermak, Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk kentinde düzenlenen Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde ulusal güvenlik danışmanları ve devlet liderlerinin siyasi danışmanlarının yeni uygulamaya ilişkin toplantısının gerçekleştirileceğini söyledi. Ukrayna’nın kalıcı ve adil bir barışı tesis etme girişimleri Suudi Arabistan’da yapılacak. Arabistan’da düzenleneceğini duyurdu.

FORMÜL İÇİN 3 AŞAMALI BİR YAPI KULLANILMIŞTIR

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski tarafından geçen yıl açıklanan Ukrayna Barış Formülünün uygulanmasında 3 aşamalı bir yapının kullanıldığını vurgulayan Yermak, “Birinci aşama Ukrayna’ya akredite büyükelçiler ile yapılan görüşmelerdir. Formül ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.” .

Yermak, ikinci aşamada Formül’ün uygulanması için uygun şartları ve mekanizmaları bulmak üzere milli güvenlik danışmanları toplantılarını başlattıklarını söyledi. “Bu tür toplantıların ilkini Danimarkalı meslektaşlarımızla ortaklaşa düzenledik. Haziran ayında Kopenhag’da yapıldı. Bir sonraki toplantı yakında yapılacak ve bir Suudi şehrinin ev sahipliğinde yapılacak. Her iki krallığa da liderlikleri ve güçlü destekleri için teşekkür ediyoruz.” Ukrayna’nın girişimleri” dedi.

Üçüncü aşamada, yıl sonuna kadar gerçekleşebilecek devlet liderleri düzeyinde bir açılış küresel zirvesi olacağı belirtildi.

“DÜNYADA GELECEĞİZ ÇATIŞMALARA KARŞI MEKANİZMALAR OLUŞTURACAĞIZ”

Yermak, Barış Formülünün her maddesinin ayrı ayrı ve neredeyse her hafta 50’den fazla ülkenin temsilcileriyle kurullarda görüşüldüğünü belirterek, “Ukrayna Barış Formülü’nün uygulanması sadece Ukrayna için barışı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda mekanizmalar da oluşturacaktır. Dünyada gelecekte yaşanacak çatışmalara karşı koyabilmek için on temel noktayı içeriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu