Haber

Üç gazeteci gözaltına alındı

İzmir ve Ankara’da bu sabah düzenlenen baskınlarda gazeteciler, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Fırat Can Arslan, Delal Akyüz ve T24 editörü Sibel Yukler gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre polis, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında MA muhabiri Delal Akyüz’ün İzmir’deki evine baskın düzenledi. Gözaltına alınan Akyüz, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Akyüz’ün Diyarbakır’a götürülüp götürülmeyeceği hakkında bir bilgi verilmedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Delal Akyüz’ün evinde yapılan aramalarda galoş takılması zorunlu olmasına rağmen, bazı polisler galoş takmadı. “Galip giymek zorunlu değil” iddiasında bulunan bir polis memurunun, “Nasıl olacak, temizler misiniz?” diyerek itiraza itiraz ettiği kaydedildi.

Gazeteciler Arslan ve Yükler de gözaltına alındı

Diyarbakır’da başlatılan soruşturma kapsamında MA muhabiri Fırat Can Arslan da Ankara’daki evine düzenlenen baskında gözaltına alındı. Arslan’ın gözaltına alınma nedeni henüz bilinmiyor. Gazeteci, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Baskında Arslan’ın telefonuna ve bilgisayarına el konulduğu bildirildi.

T24 editörü Sibel Yüksekler de Ankara’daki evine yapılan baskında gözaltına alındı. Yüklerin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Gazetecilerin gözaltına alınmasına DİSK Basın-İş’ten tepki geldi. Türkiye Basın ve Matbaa İşçileri Sendikası, Twitter hesabından “Gerçekle böyle mücadele edemezsiniz. Meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın. #Gazetecilik suç değildir” diyerek gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

DW / AU,EC

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

eyupsultanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu