Ekonomi

Türkiye ve Cezayir enerji alanında ortaklığını genişletiyor

Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, Sonatrach Genel Müdürü Reşit Haşişi ile BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan’ın Cezayir’de buluştuğu belirtildi.

Açıklamada, görüşmede iki tarafın, Sonatrach ile BOTAŞ arasındaki sıvılaştırılmış doğalgaz alım satımına ilişkin sözleşmeler çerçevesinde mevcut uzun vadeli ticari ilişkilerin görüşüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, tarafların çıkarlarını güçlendirme konusunda mutabakata vardığı, Hashishi ile Fidan’ın iştiraklerini genişletme ve yeni iş fırsatlarını keşfetme konusunda görüş alışverişinde bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, Sonatrach’ın 1988 yılından bu yana BOTAŞ’a sıvılaştırılmış gaz tedarik ettiği hatırlatılarak, Cezayir’in Türkiye’ye sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine ilişkin sözleşmenin 2020 yılında yıllık 5,4 milyar metreküpe ulaşarak 2024 yılına kadar uzatılmasına karar verildiği vurgulandı. .

Geçen hafta Sonatrach Genel Müdürü Hashishi, İtalya’da düzenlenen bir enerji konferansında şirketin gaz üretiminin 130 milyar metreküp olduğunu, bunun 45 milyar metreküpünün iç tüketime, geri kalanının ise ihracata ayrıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu