Haber

Spil Dağı Milli Parkı lalelerle kaplı

Spil Dağı Milli Parkı lalelerle kaplı

Spil Dağı Milli Parkı’nda yetişen sarı ve kırmızı endemik Manisa Laleleri milli parkı renklendirdi.

MANİSA – Manisa’nın 1.517 metre yüksekliğindeki Spil Dağı Milli sarı ve kırmızı lalelerle kaplıdır. Yılda bir kez açan ve yolmasının 244 bin 315 TL ceza ile cezalandırıldığı endemik Manisa laleleri, Spil’in sevincini artırdı. Sarı ve kırmızı laleleri ilk kez gören ziyaretçiler, bu büyülü manzaraya duydukları hayranlığı gizleyemediler.

Eşsiz yaban hayatı ve endemik bitki örtüsü ile ziyaretçilerini karşılayan Spil Dağı Milli Parkı, yılda bir kez açan lalelerle daha da renklendi. Nisan ayı sonunda ortaya çıkan ve yılda sadece bir kez açan Manisa Laleleri son günlerini yaşarken, ziyaretçiler şahit oldukları güzellikleri fotoğraflamak için birbirleriyle yarıştı. Lalelere zarar vermenin bu yıl 244 bin 315 TL ceza olduğu, lalelerin en fazla bir hafta daha görülebileceği öğrenildi.

İlk kez gördüler, hayranlıklarını gizleyemediler

Manisalı olmasına rağmen ilk kez Manisa lalelerini gördüğünü söyleyen Berrin Akdoğan, “Ben Manisalıyım. Buraya ilk kez geldim ve Manisa lalelerini gördüm. Senede bir kez böyle bir şansımız oluyor. Hava çok sisli olmasına rağmen bu fırsatı kaçırmamak için geldim.Hepsi uğur böceği gibi.Yeşillikler içinde duruyor.Herkesin gelip görmesini tavsiye ederim.Çok güzel bir yer.” söz konusu.

Şimdiye kadar Manisa’daki laleleri görmeye gelmediğine pişman olduğunu belirten Figen Çakmak, “Ruhumun şifa bulduğu yer Spil’deyim. Herkes buraya şifa bulmaya gelmeli. Herkes buraya geldiğinde şifa bulmaya gelmeli.” Açmış laleleri görün. Hepsi açmış, ne güzel. Bir Manisalı olarak şimdiye kadar gelmediğime pişmanım, burayı özlemiştim.” duygularını dile getirdi.

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde ebru eğitmeni olarak görev yapan Sibel Gürcü, “Manisa Lalelerini görmek için Spil Dağı’na geldik. Ben de Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde ebru eğitmeni olarak çalışıyorum. Buraya gelip laleleri tek tek görmek istedim. Ebru sanatıyla bütünleşen bir çiçek lale benim için özel bir çiçek. Osmanlı lalelerini inceliyoruz ama Manisa lalelerinin de ayrı bir çekiciliği var. Laleleri görmek istiyorum.” Hediye olarak gördüm. Manisa lalelerini sanatıma, ebru sanatıma tatbik etmek istiyorum ve bunun için çalışacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu