Ekonomi

Şifa Hastanesi’nin merkez olduğu iddiası yetersiz

The Guardian şunları bildirdi: “İsrail Savunma Bakanlığı güçleri, Şifa Hastanesi’ni ele geçirmeden önce, sağlık kompleksini İsrail’e karşı saldırıların planlandığı Hamas karargahı olarak göstermek için büyük çaba harcadı.” İfadesini kullandı. Haberde, “delillerin iddiaların gerisinde kaldığına” dikkat çekilerek, İsrail Savunma Bakanlığı’nın hastanede bulunan silahlara ilişkin paylaştığı görüntüde “küçük ölçekli silahlara yer verildiği” belirtildi.

Haberde, söz konusu “küçük silahların” hastanede askeri varlığı işaret ettiği ancak İsrail’in Şifa Hastanesi’ni ele geçirmeden önce yayınladığı animasyonda buna benzer herhangi bir silah, mühimmat veya askeri varlık belirtisinin bulunmadığı vurgulandı.

BBC İsrail’in iddialarını yalanladı

Guardian, İsrail Savunma Bakanlığı’nın hastaneye ait olduğunu iddia ettiği görüntülerin bile şüpheli hale geldiğini iddia etti. Haberde, BBC yorumcusunun İsrail’in Şifa Hastanesi’ndeki MR makinesinin arkasında silah çantası bulunduğu iddiasını yalanladığı, silahların buraya daha sonra yerleştirildiğini gösteren görüntüler elde ettiği belirtildi.

Guardian, haberinde İsrail güçlerinin hastanede bulunan silahların video kayıtlarının “düzenlenmediği” yönündeki açıklamasının BBC gazetecileri tarafından yalanlandığını ve görüntülerin yeniden düzenlendiğini bildirdi.

İsrail, Gazze’nin işgali sırasında Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi

İsrail ordusu, 15 Ekim sabahı Gazze’de binlerce hasta ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi. Baskının ardından İsrail’in tüneller ve mühimmat depoları yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve çok sayıda kamerayı delil olarak sunması eleştirilere neden oldu.

Hamas, İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskında katliamlara karşı uyarıda bulunarak, sağlık personelinin, yaralıların ve hastanede yerinden edilen binlerce Filistinlinin güvenliğinden İsrail, ABD ve uluslararası toplumu sorumlu tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu