Haber

Samsun’da öğretmeni darbettiği iddiasıyla 2 öğrenci yakını gözaltına alındı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bir öğretmeni darbettikleri iddiasıyla 2 öğrenci yakını gözaltına alındı.

İddiaya göre, Atatürk Ortaokulunda öğrenim gören bir öğrenci, dün akşam eve gittiğinde ailesine, beden eğitimi öğretmeni Murat Atay’ın kendisine tokat attığını söyledi.

Bunun üzerine okula giden velisi E.Ç. ve çocuğun ağabeyi F.Ç, okul bahçesinde Atay ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine E.Ç. ve F.Ç, Atay’ı darbetti.

İhbar üzerine okula giden Çarşamba İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri E.Ç. ve F.Ç’yi gözaltına aldı.

Atay ise Çarşamba Devlet Hastanesine giderek sıhhat raporu aldı.

Öte yandan, olay, okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Eğitim-Bir-Sen olayı kınadı

Eğitim-Bir-Sen Samsun Vilayet Lideri Hamdi Yıldız, Atatürk Ortaokulu önünde yaptığı açıklamada, meslektaşlarına yönelik taarruzun meslek kanununun ne kadar eksik olduğunu ortaya çıkardığını savundu.

Meslek kanununda şiddete yönelik her türlü hareketi caydıracak yasal düzenlemenin konulması gerektiğini belirten Yıldız, “Eğitim ortamında öğretmenlerimizin bütün güçlerini çocuklarımızın geleceklerine aktarması, bu fikir ile çalışması gerekir. Velinin yahut bir diğerinin okula gelip bu durumu yaşatma derdi olmasını artık istemiyoruz. Hem Murat öğretmenimize hem burada çalışan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu taarruz yalnızca Murat öğretmene değil, tüm eğitim çalışanlarına yapılmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin cezasız kalmaması için mevzuyu takip edeceğimizi tabir ediyoruz.” diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan Demir de Murat Atay’ın uğradığı saldırının, öğretmene şiddet yasasının derhal çıkarılması gerekliliğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanları gibi öğretmeni güçlendirecek, koruyacak tedbirlerin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alması gerektiğini anlatan Demir, “Tüm okullarımızda güvenlik çalışanının bulundurulması zorunludur.” dedi.

Açıklamaya, Eğitim-İş Çarşamba İlçe Lideri Ali Demirci ile sendika üyeleri ve öğretmenler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu