Yaşam

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici Academia Europaea Üyeliğine Davet Edildi

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici; Nobel Ödülü ve Fields Madalyası gibi prestijli akademi ödüllerini kazanan bilim adamlarını içeren Academia Europaea’ya (Avrupa Akademisi) üye olmaya davet edildi.

“Program seçme özgürlüğü” ile Türkiye’de yükseköğretimde fark yaratmak Sabancı Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Yusuf Leblebici,Olağanüstü akademik başarıları nedeniyle, Academia Europaea (Avrupa Akademisi) üyeleri ortaya katılmaya davet edildi.

Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşma Rektör Prof. Dr. Yusuf LeblebiciTüm Avrupa’yı kapsayan bu prestijli akademik organizasyonda görev almak üzere davet edilmekten onur duyduğunu ifade eden, “ Araştırmalarını dijital teknolojiler alanında sürdüren bir eğitimci ve akademisyen olarak böylesine değerli bir akademik formasyona davet edilmek büyük gurur verici. Topluma katkı sağlamak için farklı disiplinlerde uzmanlaşmış bilim insanları arasında bir paylaşım alanı oluşturan Academia Europaea, bilimsel eğitimin gelişmesinde de büyük önem taşımaktadır.” söz konusu.

Academia Europaea’nın görevleri arasında disiplinler arası telaffuz ve etkinlikler geliştirmenin yanı sıra;

  • Avrupa bilim ve araştırmasının maliyetinin daha geniş bir şekilde takdir edilmesini sağlamak;
  • Avrupa’da bilim, bilim ve akademik yaşamı etkileyen konularda ulusal hükümetlere ve uluslararası kuruluşlara danışmanlık yapmak.
  • Özellikle Avrupa meseleleriyle ilgili olarak, tüm öğrenme alanlarında disiplinler arası ve ulusötesi araştırmaları teşvik etmek;
  • Bilim ve bilim için Avrupa-ötesi değer çıkarlarının belirlenmesini ve bu konuların düzgün bir şekilde incelenmesini sağlamak için uygun eylemlerin önerilmesini içerir.

Nobel, Fields ve Abel gibi prestijli ödüllere layık görülen bilim insanlarının üyesi olduğu Academia Europaea, dünyanın en prestijli Beşeri Bilimler, Edebiyat, Hukuk ve Bilimler Akademisi olarak kabul ediliyor. Academia Europaea’nın Türkiye’den üye olan diğer bilim insanlarından Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. da mevcuttur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu