Ekonomi

Oatly hisseleri, gelirin analist tahminlerini aşmasıyla %5 sıçradı

MALMÖ, İsveç – Küresel yulaflı içecek lideri Oatly Group AB (NASDAQ:OTLY), geçen yılın aynı dönemindeki 195,6 milyon $’a kıyasla %1,8 artışla 199,2 milyon $’a ulaşarak 2024’ün ilk çeyreğinde gelirlerini aştığını bildirdi. Bu performans, 197,74 milyon dolarlık konsensüs tahminini aştı ve hisselerin %5 yükselmesiyle olumlu bir yatırımcı tepkisine yol açtı.

Şirketin bu çeyrekteki düzeltilmiş hisse başına kârı (EPS) analistlerin beklentilerini -0,08$ ile karşıladı. Durağan EPS’ye rağmen, özellikle Avrupa ve Uluslararası ve Kuzey Amerika segmentlerindeki gelir artışı, hisse senedinin yukarı yönlü hareketine yansıdığı gibi yatırımcı duyarlılığını artırdı.

Oatly CEO’su Jean-Christophe Flatin, şirketin yıla güçlü bir başlangıç yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, artan hacimlere, azalan maliyetlere ve güçlendirilmiş bir işe vurgu yaptı. Flatin, “2024 yılında odaklandığımız üç stratejik sütun üzerinde açıkça ilerleme kaydediyoruz: Oatly büyüsünü daha fazla insana ulaştırmak, kaynakların kalibrasyonu üzerindeki çalışmalarımızı sürdürmek ve uygulamaya odaklanmak” dedi. Flatin ayrıca sonuçlar umut verici olsa da, şirketin tüm yıl için beklentilerinin değişmediğini ve bunun da ihtiyatlı bir iyimserliği yansıttığını belirtti.

Şirketin brüt kar marjı ilk çeyrekte 9,7 puanlık artışla %27,1’e yükselerek önemli ölçüde iyileşti. Bu artış, en büyük etkiyi Kuzey Amerika’da olmak üzere tüm segmentlerde tedarik zinciri verimliliğinin artmasına bağlandı. Oatly ayrıca bir önceki yılın çeyreğindeki 75,6 milyon dolarlık zarara kıyasla bir iyileşme kaydederek 45,8 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Düzeltilmiş FAVÖK kaybı da kayda değer bir iyileşme göstererek bir önceki yılın aynı dönemindeki 49,9 milyon dolarlık zarardan 13,2 milyon dolara geriledi.

Oatly, 2024 yılının tamamı için görünümünü yineleyerek sabit para birimi cinsinden %5 ila %10 arasında gelir artışı, -35 milyon ila -60 milyon dolar arasında değişen düzeltilmiş FAVÖK kaybı ve 75 milyon doların altında sermaye harcaması öngördü. Bu tahminler, analist konsensüsü ile tutarlı kalan rehberlik aralığının orta noktası ile uyumludur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirketin ilk çeyrekteki performansı, perakende kanalındaki büyüme ile desteklendi ve satış hacmi %3,1 artarak 132 milyon litreye ulaştı. Oatly’nin özellikle Avrupa ve Uluslararası ve Kuzey Amerika segmentlerindeki stratejik odaklanması ve uygulaması, geçen yıl başlatılan stratejik sıfırlama nedeniyle Büyük Çin segmentinde beklenen düşüşler yaşanmasına rağmen bu olumlu sonuca katkıda bulundu.

Oatly’nin bilançosunda 209,0 milyon dolar nakit ve nakit benzerleri bulunurken, toplam borç 453,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şirketin nakit akışı da iyileşti ve işletme faaliyetlerinde kullanılan net nakit bir önceki yıla göre 71,2 milyon dolardan 39,1 milyon dolara geriledi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu