Yaşam

Müze Kapılarını Sadece Çıplaklara Açıyor ve Ziyaretçilerine Eşsiz Bir Deneyim Sunuyor

Katalonya Arkeoloji Müzesi’nin Riace Bronzes standı ziyaretçilerine çılgın bir deneyim sunuyor. Sadece çıplakların girebildiği bu stant, ziyaretçileri antik çağın harika eserleriyle tanıştırıyor. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

İspanya’daki Katalonya Arkeoloji Müzesi, farklı bir deneyim yaşatmak amacıyla bir etkinlikle kapılarını çıplak ziyaretçilere açtı.

Katalonya Natüralizm Kulübü işbirliğiyle düzenlenen bu özel etkinlik, fotoğrafçı Luigi Spina’nın “Riace Bronzes” adlı standına odaklandı.

Sergide, 1972 yılında İtalya’nın Riace kentinde bulunan ve M.Ö. 5. yüzyıla tarihlenen iki çıplak Yunan savaşçı heykelinin fotoğrafları yer alıyor.

90 dakikalık özel etkinliğin rehberi Edgard Mestre, etkinliğin renkli hale getirildiğini belirterek, standa katılanların eserlerle doğrudan bağlantı kurmasını hedeflediklerini belirtti.

Müze tarafından yayınlanan tanıtım metninde, ziyaretçilere eserleri kıyafetsiz inceleme fırsatı tanınacağı ve bu formda eserlerle aynı düzlemde yer alacakları vurgulandı.

Etkinliğe katılan 59 yaşındaki sağlık çalışanı Marta, kürsüye çıplak çıkmanın kıyafetli gitmekten hiçbir farkı olmadığını belirterek, çıplaklığın tarihsel bir olgu olduğunu ve insanların bedenlerinden utanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Barselona’daki bu etkinlik, dünyanın her yerinde görülen benzer bir uygulamadır.

Daha önce Fransa’nın Paris kentindeki çıplaklar dernekleri tarafından müzelere özel çıplaklar ziyaretlerinin düzenlendiği biliniyor. Bu tür etkinlikler sanata farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı teşvik ederek eserlerle kişisel bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu