Ekonomi

Mimar Kerem Büyük: İnşaatın her aşamasında odalardan destek alınmalı

Odaların tecrübe ve bilgi birikiminin her alanda mutlaka kullanılması gerektiğini vurgulayan Mimar Kerem Büyük, “Mevcut yapı denetim sisteminin yanlış bir sistem olduğunu ve kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada doğru olan şu ki; , mesela bir firmanın elli bin metrekare iki yüz elli üç yüz daireli kendi inşaatı var firma yapıyoruz yapıyoruz arsadan bir yapı denetim firması çıkıyor geçmişine bakıyorsun 1 yıl önce kuruldu.Gencecik’te üniversiteden gelen çocukların ne bu kadar binayı inceleyecek tecrübeleri var ne de ellerindeki projeleri doğru okuyabilecek kapasitedeler.O yüzden bence bu binalar proje olarak tasarlanıyor. Bunun aşamasında ve üretilmesinde ilgili odalarla mutlaka ortak çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

“ODALARIN KUMANDA ELEMANLARI KENDİ İNŞAATLARINA TAKILI OLARAK YAPILMALIDIR”

İnşaat sürecinden sorumlu personelin alanında uzman olması gerektiğini belirten Kerem Büyük, “Mimarlar Odası veya İnşaat Mühendisleri Odası kendi ilçelerinde oluşturmuş oldukları kontrol kadroları ile bunu yapsınlar. Örneğin; bunun örnekleri şu anda.Makine Mühendisleri Odası gelip asansörü denetliyor.Asansörler şu anda inşaatın en düzgün denetlenen kısmı.Mühendisler Odası ile birlikte çalışarak bir kontrol sistemi oluşturmak çok daha doğru veya Yıllardır bu işin içinde olan, üniversiteyi yeni bitirmiş, bu işe sadece para gözüyle bakan insanlardan çok farklı” ifadelerini kullandı.

“MİMARLAR ODASI ÇOK YÜKSEK KALİTE KONTROLÜ YAPIYOR”

Muayene kısmındaki sıkıntıların da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Büyük, “Bir inşaatın yaklaşık maliyetinin yüzde 4-5’i yapı denetim firmalarına veriliyor. Yüz milyon dolarlık inşaatta 4-5 milyon liralık bina çıkıyor. teftiş parası çıkıyor bu paranın yarısı ilgili odalarda yani İnşaat Mühendisleri Odasında ya da Mimarlar Odasında çalışan uzmanlarda çok daha kaliteli bir kontrol yapılabilir bu işin en çetrefilli kısmı yoksa bizim işimiz Yönetmelikler şu anda çok düzgün.Özellikle beton standartlarımızda bir sorun yok.Sonuçları ezmek yedi,ondört,yirmisekiz gün sürüyor.Değmeyecekse üst betonu dökmemize izin verilmiyor. düzgün bir şekilde. Bu konuda herhangi bir yükümüz yoktur. Sadece bu yapı denetim şirketlerinin işleyişlerinde bir değişiklik oluyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu