Haber

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir’den Azerbaycan’a ilişkin açıklama

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Azerbaycan-Ermenistan krizine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Zengezur Koridoru bir senaryo değil, Azerbaycan’ın kendi hakkıdır. Bu durumu jeopolitik değişim olarak yorumlamak art niyetli bir tutumdur.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, sosyal medya hesabından Azerbaycan-Ermenistan krizine ilişkin açıklama yaptı. Özdemir, “İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan mutabakat zaptı ile tarafların birbirlerine olan taahhütleri de uluslararası kamuoyuna duyuruldu. Ancak aradan geçen sürede Ermeni tarafı anlaşmaya aykırı davrandı. anlaşmaya varamaması ve bölgedeki Ermeni teröristleri engelleyememesi ve özellikle Hankendi meselesinde sergilediği provokatif tutum, bölgedeki gerilimin de tırmanmasına neden oldu.Ermeni tarafı aynı dönemde yükümlülüklerini yerine getirmek yerine, anlaşmayı oyaladı. Azerbaycan’ın haklı taleplerine rağmen İran, Hindistan ve Fransa’dan temin edilen ek askeri teçhizatla bölgede yeni bir askeri yığınak inşa edilmeye başlandığı gelinen aşamada Hankendi’de yapılan sözde seçimler eylemlerin başladığını bir kez daha ortaya koymuştur. Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden gerilimin tarafı olduğunu her yönüyle açıkça ortaya koyan İran’ın bu tutumu hiçbir şekilde kabul edilemez. Azerbaycan’ın İran’daki diplomatik misyonlarına yönelik terör saldırısını engelleyemeyen ve halen topraklarında Azerbaycan’a karşı faaliyet gösteren terör gruplarına yer veren İran, Azerbaycan sınırında samimi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmayan askeri yığınağı yeniden kuruyor. gerilim ve gerçek niyetin ne olduğu ortaya çıkıyor. ” söz konusu.

“Zengezur Koridoru bir senaryo değil, Azerbaycan’ın kendi hakkıdır. Bu durumu jeopolitik değişim olarak yorumlamak art niyetli bir tutumdur. Bölge gerçeklerini görememek ve kabul edememek demektir.” diyen Özdemir, şöyle devam etti: “Türkiye, Şuşa Deklarasyonu ile Azerbaycan’a olan bağlılığını her açıdan ortaya koymuştur.” Azerbaycan’a yönelik her türlü düşmanca eylemin kendisine yöneltileceğini kabul ederek, ‘tek millet iki devlet’ gerçeğiyle hareket edeceğini ilan etti. Ayrıca Kafkasya bölgesinde kalıcı barışın tesisi ve istikrarın sağlanması amacıyla karşılıklı olarak atayacak özel temsilciler aracılığıyla Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye devam edecektir. başlattı ve bölge ülkelerine 3 artı 3 olarak tanımlanan bir teklif sunarak barıştan yana olduğunu gösterdi. Buna rağmen İran tarafı bu teklifi ‘bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirmek’ olarak yorumladı ve bu iyi niyetli bir durum değildi, askeri destekle birlikte değerlendirildiğinde gizli gündemlere işaret eden net sonuçlar yaratıyor. Karabağ Azerbaycan’dır. Azerbaycan’ın kendi malıdır. Zengezur Koridoru da Azerbaycan’ın egemenlik hakkıdır ve mutlaka hayata geçirilecektir. Bu gerçeğe karşı çıkan, Azerbaycan’ı tehdit etmeye çalışan her çevre iyi bilmelidir ki Türkiye, her koşulda ve sonuna kadar Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir. Üstelik Türk Dünyasının 21. Yüzyılda sergilediği dayanışma ruhu da bu anlayışa dayanıyor ve şekilleniyor. “21. Yüzyılın Türk Yüzyılı olduğu gerçeğini kabul etmeyen ve buna karşı duracağını düşünenler, bu tufanda ‘kendi girdaplarında boğulacaklarını’ unutmasınlar.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu