Ekonomi

KE Holdings beklenenden daha iyi ilk çeyrek sonuçları açıkladı

PEKİN – Önde gelen çevrimiçi ve çevrimdışı konut işlemleri ve hizmetleri platformu KE Holdings Inc. (NYSE: BEKE), 31 Mart 2024 tarihinde sona eren ilk çeyreğe ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Şirket ilk çeyrekte hisse başına kazancını (EPS) 1,21 $ olarak açıklayarak 0,98 $ olan analist konsensüsünü 0,23 $ aştı. Çeyrek geliri 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 16 milyar dolarlık konsensüs tahminini aştı.

Kazançlardaki artışa rağmen, KE Holdings’in hisseleri %3,5 oranında düşerek yatırımcıların endişelerine işaret etti. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %19,2’lik gelir düşüşü, konut piyasasındaki daha geniş bir daralmayı yansıtıyor. Brüt işlem değeri (GTV) yıldan yıla (YoY) %35,2 gibi önemli bir düşüş yaşarken, mevcut ev işlemleri %31,8, yeni ev işlemleri ise %45,4 oranında azaldı.

Şirketin CEO’su Stanley Yongdong Peng piyasa koşullarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Mevcut konut piyasası giderek daha önemli bir rol oynarken, Çin’in emlak sektörü yeni bir döneme doğru dönüşümünü hızlandırıyor.” Peng, şirketin değişen müşteri ihtiyaçlarına yanıt olarak yenilik yapma ve hizmet kabiliyetlerini geliştirme çabalarının altını çizdi.

Finans Direktörü Bay Tao Xu, salgın sonrası bastırılmış talep nedeniyle bir önceki yıl yüksek performans gösteren konut piyasasında yıldan yıla yaşanan düşüşü açıklayarak daha fazla bilgi verdi. Mevcut konut piyasasının tipik ilk çeyrek performansına kıyasla istikrarlı olduğuna dikkat çekti ve şirketin hissedar getirilerine ve sermaye operasyonlarının verimliliğine odaklandığını vurguladı.

Operasyonel ölçütler açısından, mağaza sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,1, aktif mağaza sayısı ise %7,5 oranında arttı. Ancak, aktif acente sayısında bir önceki yıla göre %3,0’lük bir düşüş yaşandı. Mobil aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU) 2024’ün ilk çeyreğinde ortalama 47,7 milyon olarak gerçekleşerek 2023’ün aynı dönemindeki 45,4 milyona kıyasla artış gösterdi.

Şirketin “tek gövde, üç kanat” yaklaşımına doğru stratejik geçişi, ev yenileme ve döşeme, ev kiralama hizmetleri ve gelişmekte olan ve diğer hizmetlerden elde edilen gelirlerin toplamda bir önceki yıla göre %112,9 oranında artmasını sağladı. Bu çeşitlendirme stratejisi, konut işlemleri sektöründeki zorlu piyasa koşullarına bir yanıt gibi görünmektedir.

KE Holdings sermaye yapısını iyileştirme konusundaki kararlılığını sürdürmekte olup, hissedar değerini artırmaya yönelik devam eden çabalarının bir parçası olarak ilk çeyrekte hisse geri alımlarına yaklaşık 220 milyon ABD Doları tahsis etmiştir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu