Ekonomi

İstanbul’da taksilerde yeni dönem

İstanbul’da taksicilikte yeni dönem bugün başlıyor. ‘Taksi Ulaşımında Kullanılan Zirve Lambasının Düzenlenmesi Önerisi’Bugün UKOME toplantısında ele alınacak.

Teklifin kabul edilmesi halinde 3 ay içerisinde tüm taksilerde akıllı flaşör bulunacak. Lambaların yolcu ile taksi şoförü arasında iletişim kurmak için kullanılacağı belirtilirken, araçta yolcu olması durumunda lambaların kullanılacağı belirtiliyor. ‘tam dolu’, yolcu yoksa ‘boş’Yolcu alacaksa lambaların üzerine ‘rezerve edildi’ yazacak.

Aynı şekilde değişim zamanı gelen taksilerde de, ‘Ayrılmış’metni kullanacaktır.

Böylece uygulama sonucunda taksiler ‘Yolcu seçmek, yolcu almak değil’gibi sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca sürücü ve yolcu güvenliği için taksilerde panik butonu bulunacak. Düğme kullanıldığında işarette ‘S.O.S’ böylece bir yardım çağrısı yapılacaktır. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu gündeme gelecek öneriye destek vereceklerini belirtirken, taksiciler de uygulamanın kendilerine fayda sağlayacağını belirtti.

“TEKLİF UKOME ÜZERİNDEN GEÇERSE TÜM TAKSİLER BUNA UYMAK ZORUNDA KALACAK”

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, bazı araçlarda yolcu olup olmadığının netlik kazanmadığını, yeni bir sisteme geçileceğini belirtti.

Aksu’yu desteklediklerini vurgulayan, “İstanbul da insanımız için çok kıymetli. Hiç olmazsa bir yerde taksi beklerken pik lambasından okuyarak taksinin dolu mu boş mu olduğunu görecekler. Burada da yolcu ile taksi arasındaki algılar sürücü ‘almadı veya neden almadı’ diye ortadan kalkacak.”dedim.

“3 AY İÇİNDE TÜM TAKSİLERİMİZ SİSTEMLİ OLACAK”

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İstanbul’da taksilerde sıkıntı yaşandığını belirterek, “Bu sorunlardan birini aşmak için taksi şoförü ile taksi yolcusu arasındaki bağı netleştirmek adına bu uygulamayı hayata geçiriyoruz.”ifadeleri kullandı.

Tüm taksilerin tabelalarının akıllı olacağını ve kararın alınmasından itibaren 3 ay içerisinde mevcut tüm taksilerin bu sisteme geçeceğini belirten Cihan, şunları kaydetti:

“Şoför bir uygulama üzerinden rezervasyon almışsa orada ‘RZV’ ibaresi görecek. Taksimetre çalışıyorsa taksi şapkasına kırmızı ile doldurulmuş kelime yazılacak. Taksimetre çalışmıyorsa, taksinin müsait olduğunu yeşil renkte ve boş olarak gösterecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu