Haber

İmamoğlu’ndan yiğitlik mesajı

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Küçükçekmece Atakent İlçesi’ndeki 100. Yıl Stadyumu’nu tamamen yenileyerek, 39 amatör futbol takımının antrenman yapmasına ve profesyonel lig maçlarının oynanmasına uygun hale getirdi. Atıl halinden bugünkü çağdaş durumuna dönüştürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Stadı’nın açılışı; CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer, CHP PM üyeleri Cem Aydın, Turgay Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin katılımıyla gerçekleştirildi. 2368 seyirci kapasiteli tribünleri dolduran genç sporcular, İmamoğlu’na olan sevgilerini “Ekrem Başkan” sloganlarıyla gösterdi. Açılış töreni sırasıyla dans ve futbol gösterileriyle renklendi; Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Lideri Ali Düşmez, Çebi ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“İSTANBUL’DA SPORUN GELİŞİMİ İÇİN İHMAL EDİLEN ALANLAR VAR”

İstanbul’un bir spor şehri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “100 yılı aşkın geçmişi olan kulüp ve topluluklar, İstanbul’u tüm dünyada özel bir yere koyuyor. Sporun bu şehrin yaşamında ve ruhunda çok önemli bir yeri var. İstanbul; Şampiyonların ve rekor kıranların şehri. “Aynı zamanda Türkiye’nin spor tarihi de biraz İstanbul’un spor tarihine benziyor” dedi. İstanbul’un, köklü geçmişine rağmen sporda henüz ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yere ulaşamadığının altını çizen İmamoğlu, “Bu anlamda İstanbul’da sporun gelişmesinde ihmal edilen alanlar oldu. Kamuya ait arazileri spor sahasına çevirerek burada gördüğümüz çocuk ve gençlerin daha sağlıklı bir geleceğe ulaşmasını sağlamak yerine ne yazık ki çoğunlukla buraların kalkınmaya açılması tercih edildi. Kamu kaynaklarını spor yapma imkanını artırmak için kullanmak yerine maalesef bazı insanların mutluluğuna aktarıldı. “İstanbul’un spor, tesis ve imkanlar açısından çeşitlendirilmesinde, farklı branşların zenginleştirilmesinde bu anlayış eksik kalmıştır” dedi.

“4,5 YILDA 7’Sİ FUTBOL STADI OLMAK ÜZERE TOPLAM 19 SPOR TESİSİNİ İSTANBUL’A KAZANDIK”

“Biz devraldığımızda maalesef 13 ilçemizde İBB’ye ait spor tesisi bile yoktu” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “İstanbul gibi bir şehirde su sporları merkezi yoktu. Mahalleler ve okullar büyük ölçüde spor salonlarından yoksundu. Sporun sorunu yine bu sürecin akılla, bilimle, teknikle aşılması sorunudur. Çocuklarımızı ve gençlerimizi mutlaka sıkıntıya sokan kişilerin yetenekleri, onların spor olanaklarından daha fazla mahrum kalmasının önüne geçebilmektedir. 2019 yılı, her alanda olduğu gibi spor alanında da İstanbul’da bir zihniyet değişiminin başlangıcı oldu. Öncelikle uzman sporcularla birlikte İstanbul’un çok değerli bir master planını hazırladık. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye’nin ilk master planı oldu. Bu planla birlikte ortaya çıkan ihtiyaçlar ve hedefler doğrultusunda yatırımlarımızı planlı bir şekilde hayata geçirmeye başladık. 4,5 yılda 7’si futbol stadyumu olmak üzere toplam 19 spor tesisini İstanbul’un hayatına kazandırdık. Birçok ilçe stadyumumuzdaki eksikleri tamamladık. Manisiz spor parklarıyla İstanbul’da bir ilke imza attık. Toplamda 35 okula spor salonu kazandırdık. 15 okulumuza spor salonu yaptırmak için yola çıktık. Haliç Su Sporları Merkezi’nin açılışını yaptık. Haliç’e spor parkı kazandırdık. İstanbul’da 9 küçük spor merkezi oluşturduk. Bu spor merkezlerinden 5 tanesini açılışa hazırladık. “Dördü de yaz aylarında halkımızın hizmetinde olacak.”

“SPOR DİNAMİZMİNE, ETİĞİNE VE KÜLTÜRÜNE ÇOK ÖNEM VERİYORUM”

İstanbulluların spor tesisi kullanımlarını artırdığını belirten İmamoğlu, açılışını yaptığı tesisle ilgili bilgiler paylaştı. Eski bir sporcu ve spor yöneticisi olarak sporun dinamizmine, ahlakına ve kültürüne büyük önem verdiğini vurgulayan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Sporun temelinde yatan güzel değerlerin yaygınlaştırılması ve yüceltilmesi gerektiğine inanıyorum. Örneğin; Sporda olduğu gibi siyasette de erkekçe ve centilmence yarış kültürünün hakim olmasını sağlamalıyız. Bir maç, bir seçim kazanılacaksa cesaretle kazanılmalıdır; Kaybolacaksa cesaretle kaybedilmeli. Bu çok değerli bir kavramdır. 2019 seçimlerini kaybedenler, erkekçe kaybetmeyi başaramadılar. Umarım bu sefer cesurca kaybetmeyi başarırlar. Bunu onlara göstereceğiz. Umarım geçen sefer milletten aldıkları kırmızı kartı yaşamazlar. Başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında sportmenliğin ve spor ahlakının hakim olmasını diliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu alanda halkımıza hizmet etmeye sonsuza kadar devam edecek, hem 2027 Avrupa Oyunlarını bu güzel şehre, hem de başlangıcını ortaya koyduğumuz ve yola koyduğumuz 2036 Olimpiyat Oyunlarını bu güzel şehre kazandıracağız. . “İstanbul’un spor tarihini yeniden hayata geçireceğimizi ve taçlandıracağımızı tüm İstanbul’a duyuruyorum.”

GOLLERE PENALTI UYGULADI

Konuşmaların ardından genç sporcuların kestiği kurdeleyle İBB 100. Yıl Stadı resmen hizmete açıldı. Farklı spor kulüplerinin forma teklif ettiği İmamoğlu, statta kullanılan ilk 2 penaltıyı gole çevirdi. DERİ

TESİSTEN 3500 SPORCU VE VATANDAŞ FAYDALANACAK

Tadilat çalışmaları kapsamında; 2368 seyirci kapasiteli FIFA 1 onaylı sentetik çim futbol sahasına dönüştürülen tesiste 39 amatör futbol takımı antrenman yapabilecek ve profesyonel lig maçları oynanacak. Yaklaşık 3.500 sporcunun faydalanacağı tesiste haftanın 3 günü (Pazartesi-Çarşamba-Cuma) açık hava aktiviteleri yapılabilecek. Gerektiğinde çevre ilçelerden amatör takımların maçları da İBB 100. Yıl Stadı’nda oynanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu