Yaşam

Herkesin Merak Ettiği Ama Sormaya Çekindiği O Soruyu Cevaplıyoruz: Cinsel Uyarılma Nedir ve Nasıl Tetiklenir?

‘Cinsel olarak nasıl uyarılıyoruz ve tahrik oluyoruz?’ diye merak etmiş miydiniz? Gelin bu mevzuyu biraz masaya yatıralım. Buyurun ayrıntılara.

Kaynak: https://www.lilli.ch/en/sexual_arousal

Öncelikle cinsel uyarılma nedir, buradan başlayalım.

Aslında ne olduğu isminden bile belli! Cinsel uyarılma fizikî bir refleksle başlar. Bu refleks tetiklendiğinde kan basıncınız yükselir, nabzınız hızlanır ve cinsel organlarınıza daha fazla kan akar.

Peki cinsel uyarılma nasıl oluyor?

Temel olarak seks, iki refleks ortasındaki bir alanda gerçekleşir: Uyarılma refleksi, cinsel uyarılmayı başlatır ve bu uyarılma yükseldiğinde, orgazm refleksi tetiklenir ve burada uyarılma bir akıntıyla son bulur.

Cinsel uyarılma tetiklendiğinde ne olur?

Cinsel uyarılma tetiklendiğinde kan, üreme organlarına akar. Bayanlarda vajina genişler ve ıslanır; göğüs uçları dikleşir. Erkeklerde ise kan penise akar, sertleşir ve büyür. Buna ereksiyon denir. Penisten zevk suyu akabilir.

Cinsel olarak uyarıldığımı nasıl anlarım?

Aslına bakarsanız erkeklerin cinsel olarak uyarıldıklarını anlaması bayanlara kıyasla çok daha kolay. İddia edersiniz ki erkeklerin penisleri sertleştiği için uyarıldıklarını anlamaları çok kolay. Lakin bayanlar için işler bu kadar kolay değil. Birtakım bayanlar cinsel olarak uyarıldıklarının farkında bile olmayabiliyor, bilhassa de dikkatleri diğer bir yerdeyse. Lakin bayanlar da dikkat ederlerse, kan akışlarının hızlandığını, bedenlerindeki sıcaklığı ve karıncalama hissini hissedebilirler.

Cinsel uyarılma nasıl tetiklenir?

Fiziksel cinsel uyarılmayı şuurlu olarak tetikleyemezsiniz. Unutmayın, bu bir reflekstir. Ancak bu refleksin tetiklenme mümkünlüğünün daha yüksek olduğu şartlar yaratabilirsiniz. Fizikî temas, fanteziler, erotik manzaralar yahut birini hayal etmek cinsel uyarılmayı tetikler.

Cinsel uyarılma nasıl artar?

Aslına bakarsanız cinsel uyarılmayı tetikleyen her şey bu uyarılmayı arttırabilir. Sayısız uyarılma kaynağı vardır. Bunlardan kimileri ise şunlardır:

  • cinsel organınızı yahut öbür erojen bölgelerinizi rastgele bir biçimde uyardığınızda

  • cinsel fanteziler kurduğunuzda

  • film izlediğinizde yahut sizi uyandıran bir şey okuduğunuzda yahut duyduğunuzda

  • etkilendiğiniz birinin fotoğraflarına baktığınızda cinsel uyarılmanız artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu