Haber

Hatay depreminden sağ kurtulan kadın sağlık çalışanlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesaisi

Hatay’da depremzede olan kadın sağlık çalışanlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesaisi

Kimi çocuklarını geride bırakıp göreve dönerken, kimi de kendi acılarını unutup diğer insanlara yardıma koştu.

HATAY Depremin vurduğu Hatay’da kadın sağlık çalışanları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde çalışmalarına devam etti. Bir sağlık çalışanı, “Ben çocuklarımı kayınvalideme bırakıp görev yerime geldim” derken, bir başka kadın sağlık çalışanı, “Biz de deprem mağduruyuz ama işimizin başına döndük çünkü. insanların bize ihtiyacı vardı.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonucunda büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da sağlık çalışanları yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. ABD tarafından kurulan ve Türkiye’ye teslim edilen Mustafa Kemal Üniversitesi kampüsünde bulunan Sahra Hastanesi, bölge vatandaşlarının yaralarını sarmaya devam ediyor. Hatay’da bu hastanenin personeli arasında beyin sarsıntısı geçiren ancak yaşadıkları şehri terk etmeyen çok sayıda sağlık çalışanının olduğu öğrenildi. Hastanenin kadın sağlık çalışanları da mart ayında görevlerine devam etti. Kendileri gibi depremden etkilenen vatandaşlara yardım amacıyla 8. Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

“Çocuklarımı kayınvalideme bırakıp görevimin başına döndüm”

Hastanenin kadın sağlık çalışanlarından Radyoloji Teknisyeni Leman Yıldırım, Hatay’da beyin sarsıntısı geçirdikten sonra iki çocuğunu kayınvalidesine bırakıp tekrar çalıştığı hastaneye geldiğini kaydetti.

Yıldırım, “Şu anda burada olduğum için mutluyum. En azından bir faydam olduğunu düşünüyorum. Küçük de olsa bir fayda sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Neticede Hatay bizim, burası bizim. bir şekilde toparlayacağımıza inanıyorum.Hatay’dan kesinlikle ayrılmadım.Burada olmayan sağlıkçı arkadaşlarımı davet ediyorum.Burası bizim hep burada olacağız.Burayı birlikte geliştireceğimize inanıyorum.Uzak olmak ailem ve çocuklarım biraz hüzün veriyor.ben çocuklarımı güvenli bir bölgede bıraktım.çocuklarımı kayınvalideme bırakıp geri döndüm görev yerime.8 martı da böyle bir ortamda geçireceğiz. ilk defa burada iki bayan arkadaşla bir misyon yapıyoruz bu sene böyle geçecek biz de arkadaşlarımızı kaybettik Side de beraber çalıştığımız iki arkadaşımız var Mehmet ve Melahat sizi çok seviyoruz. Umarım diğer tarafta çok güzel bir yerdesindir. Radyoloji ekibi olarak seni çok seviyoruz.”

“Biz de depremzedeyiz ama görevimizin başına döndük”

Depremzede olmasına rağmen vatandaşlara yardım etmek için görevinin başına döndüğünü belirten bir diğer Radyoloji Teknisyeni Selda Özdemir ise, “Aslında biz de depremzedeyiz ama buradaki insanların bize ihtiyacı olduğu için göreve dönmek zorunda kaldık. Antakya’daydı benim evim de tutuldu bizim ev tamamen yıkıldı yıkıldı inince merdivenler tamamen çöktü sıvıştık bir hayatımız vardı kaçabildik inince , ne duvar ne de merdiven vardı. Bir yanımız çok üzgün, yaşadığımıza şükretmiyoruz çünkü kaybımız çok büyük. O günün kavramını çoktan unuttuk. Mutlu bile değildik. Memnun değiliz çünkü sevdiklerimiz yanımızda değil, çalışma arkadaşlarımızı kaybettik. Sadece insanlara dokunmaktan mutlu oluyoruz” dedi.

“Halkımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Hemşire Duygu Çağlar, depremin ardından zaman kavramını kaybettiğini ifade ederek, “Biz işimizi bırakmadık. Biz de bu şekilde insanımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Birincilik yok ama arkadaşlarımızdan kayıplarımız var. Akrabalarım. Günleri bilmem, günleri bilmem, tarihleri ​​bilmem. 8 Mart çok güzel bir şey, adettir. Ama günleri bile bilmeyiz” diye konuştu. .

“İşe yetişebildiysek ne mutlu bize”

Birçok meslektaşını depremde kaybettiğini hatırlatan Doktor Deniz Menken, “Pek çok arkadaşımızı kaybettik. Birçok hekim arkadaşımızı, hemşiremizi, çalışanımızı maalesef kaybettik. Burası bizim memleketimiz. Ben burada doğdum. Ben burada büyüdüm, okulum buradaydı, üniversiteyi burada okudum, şimdi ihtisasımı yapıyorum, burada da yapıyorum. Çocukluğumuzun evleri, dostları, gençliği, dostları hepsi gitti. Hep el ele verip toplamak gerektiğini düşünüyorum. Ne mutlu bize bir iş bulabildiysek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu