Haber

Hakkari’deki Cinsel Saldırı Davasında 3 Sanık da Beraat Etti

Hakkari’de 7 yıl önce 3 kişinin tecavüzüne uğradığını iddia eden Esra Yücel, sanıkların 8 ay sonra serbest bırakılmasının ardından intihar etti. Davanın bugün görülen karar duruşmasında 42 yıl hapis cezasına çarptırılan 3 kuzen beraat etti.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde 2016 yılında Esra Yücel isimli 11 yaşındaki kız çocuğu 3 kişi tarafından tecavüze uğradı. Tecavüzü videoya kaydeden üç kuzen, görüntüleri yaymakla tehdit ederek şanssız kızı susturdu.

Gazete Duvar’dan Evrim Deniz’in haberine göre; Daha sonra failler tarafından uçurumdan atılan Esra Yücel, ertesi gün köylüler tarafından bulunarak hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı hastanede verdiği ilk ifadede tacizi anlatan Yücel, yaklaşık bir ay sonra savcılığa verdiği ifadede sanıkların isimlerini de belirtti.

Çocuğun ifadesi üzerine 3 şüpheli, ‘Cebir, tehdit veya aldatma yoluyla çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar ve hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 8 ay süren tutukluluğun ardından DNA testleri, HTS ve PTS kayıtları ve çocuğun ifadelerine rağmen ‘somut delil olmadığı’ gerekçesiyle sanıkların tahliyesine karar verildi. Sanıkların serbest bırakılmasının ardından Esra Yücel, Şubat 2017’de yaşamına son verdi.

Bugün saat 14.50’de gecikmeli olarak başlayan karar duruşmasına Türkiye’nin çeşitli illerinden avukatlar ve kadın kuruluşları katıldı. Şemdinli Adliyesi’nden SEGBİS üzerinden bağlanması beklenen sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Sanıkların avukatı AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya, 5 Eylül’de savunmasından çekildi.

Duruşma öncesinde ölümle tehdit edilen Esra Yücel’in ağabeyi Ömer Yücel, müşteki olarak duruşmaya katılmasının heyet tarafından reddedilmesi üzerine polis eşliğinde duruşma salonundan çıkarıldı. Olayın ardından avukatlar salonu terk etti. Duruşmayı terk eden avukatlar kendi aralarında ortak karara varmaya çalışırken, mahkeme heyeti bir karara vardı.

Görüşmelerden sonuç çıkmayınca mağdurun vekili ve tüm avukatlar duruşmaya katılmama kararı aldı. Duruşmada avukatsız karar veren mahkeme, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cebir, tehdit veya aldatma yoluyla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan yargılanan ve 8 ay sonra serbest bırakılan sanıklar ile kuzenler hakkında beraat kararı verdi. ​Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz isimli isimler 42’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. verilmiş.

haberyomra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu