Haber

Hakkari Valiliği Tarım ve Hayvancılık Faaliyetlerini Yasakladı

Yeşil Sol Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak, “Hakkari Valiliği ne yazık ki kentte 15 günde bir balon uçurmak dahil her türlü faaliyeti yasaklarken, kırsal kesimlerde yayla ve meralar halkın kullanımına kapatılıyor. besicilik ve besiciliktir, bu kaynaklardan mahrum bırakılmakta, derin bir yoksulluğa mahkûm edilmekte ve göçe zorlanmaktadır” dedi.

Yeşil Sol Parti Hakkari Vezir Yardımcısı Coşkun Parlak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenledi. Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Beruh köyünde 25 Temmuz’da askerlerin çobanları darp edip gözaltına aldıklarını öne süren Parlak, “Çobanlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma dahi açılmadı. Devlet, faili koruma ve mağduru cezalandırma yöntemini kullandı.”Şiddet failleri, çobanların kendilerine bıçak çektiğini iddia ediyor. Ağır silahlarla donatılmış askerlerin önünde bir çobanın bıçak çektiğini iddia etmek hayatın olağan akışına aykırıdır” dedi.

Mağdurların çobanlar olduğunu öne süren Parlak, “Geçen hafta Hakkari’de 4 ayrı şiddet olayının failleri herhangi bir ceza almayacaklarının güveniyle hareket ediyor.” Vatandaşların köylerini boşaltmaya başladığını, bölgede tarım ve hayvancılığın bittiğini belirten Parlak, şunları kaydetti:

“Hakkari Valiliği ne yazık ki kentte 15 günde bir balon uçurmak dahil her türlü faaliyeti yasaklıyor. Kırsal kesimde yayla ve meralar halka kapatılıyor. İnsanımızı asırlık cet ortamından çıkarmaya çalışıyor. “Derin bir yoksulluğa mahkûm ediliyorlar ve göçe zorlanıyorlar. Derecikli’nin çobanlarına uygulanan şiddet, devletin sistematik göç politikasından bağımsız değerlendirilemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu