Haber

Gazze’de yerinden edilenlerin sayısı 1,5 milyona yaklaştı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde yerinden edilen insan sayısının 1,5 milyona yaklaştığını duyurdu.

UNRWA’nın yayınladığı raporda, “7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde yaklaşık 1,5 milyon kişi yerinden edildi. Bu kişilerin yaklaşık yarısı (717 bin), kuzey dahil Gazze’nin beş ilinde bulunan 149 UNRWA tesisinde barınıyor.557 Han Yunus ve Refah bölgelerindeki 92 tesiste 1.000’den fazla yerinden edilmiş kişi barındırılıyor.İsrail yetkilileri tarafından tahliye emri verilmeden önce, 12 Ekim 2023 itibarıyla kuzey ve Gazze bölgelerindeki 57 UNRWA okulunda yaklaşık 160.000 yerinden edilmiş kişi barındırılıyordu. yerinden edilmişlere yardım etmek için çalışıyor ya da “Onları korumak için bu barınaklara ulaşamıyor, onların ihtiyaçları ve durumları hakkında bilgi alamıyor.”

88 UNRWA İŞÇİSİ HAYATINI KAYBETTİ

UNRWA, son 24 saatte 5 çalışanın daha hayatını kaybettiğini, şu ana kadar örgüt bünyesinde çalışan 88 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Kuzey, orta ve güney bölgelerinde gerçekleştirilen saldırılarda 5 UNRWA çalışanı hayatını kaybetti. UNRWA, Ekim ayında, Aralık ayı sonunda gerçekleştirilen saldırılarda 4 meslektaşının daha öldüğünü doğruladı ve çatışmaların başlangıcından bu yana öldürüldüğü doğrulanan UNRWA personelinin toplam sayısı 88’e ulaştı. En az 25 kişi de yaralandı. Evine isabet eden bomba sonucu bir UNRWA çalışanı ağır yaralandı, eşi ve “3 çocuğu hayatını kaybetti. 7 Ekim’den bu yana hasar gördüğü tespit edilen UNRWA tesislerinin sayısı 48’dir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu