Haber

Erzurum’dan sonra Trabzon’da provokasyon: ‘100 kişilik grup saldırdı’

TRABZON –Trabzon şehir merkezinde AK Parti çetesi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı üyelerine saldırdı.

AK Parti, seçim çalışmalarını sürdüren CHP’nin Kahramanmaraş Caddesi’nde açtığı tribün önüne de stant açtı. Günün sonunda İBB Başkanı ve Başkan Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun toplantısına düzenlenen saldırı nedeniyle CHP milletvekili adaylarının meşaleler eşliğinde bilgi almak için geldiği tribüne yüzlerce kişi geldi. Daha sonra AK Parti standına gelen bir grup, CHP standına yönelik “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları attı.

CUMHURBAŞKANI VE İL BAŞKANINA SALDIRI

CHP’liler çalışmalarını bitirip stantlarını toplayıp caddede yürürken, aralarında AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ve AK Parti Gençlik Kollarının da bulunduğu 100 kişilik grup üyeleri, 30 kişiden oluşuyordu. CHP grubunun aksi istikametinden yürümeye başladı. Yürüyüşte AK Partililer yeniden “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları atmaya başladı. İki grup karşı karşıya gelince CHP’liler geçmek istedi ancak AK Partililer tarafından CHP’nin 6’ncı Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ile Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu’na fiziki saldırılarda bulunuldu. Bozukluk büyümeyi durdurdu.

SUİÇMEZ: ELİMİ UZATTILAR ÜZERİMİZE UZATTILAR

Olayın ardından Millet İttifakı milletvekili adaylarına yönelik saldırı Atatürk Sahası’nda düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı. CHP Trabzon 1. Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez, provokasyonun ilk seslerini aldıktan sonra tribünlerini topladıklarını belirterek, olayı şöyle anlattı: “Sakin bir şekilde bölgeden ayrıldık. Strong Oteli’nin önüne geldiğimizde. , AKP İl Başkanı Recep diye üzüldüğüm kişinin önderliğinde bir kalabalık “Tayyip Erdoğan” diyerek üzerimize yürüdü.Ben öndeydim.Önde il ve ilçe başkanını görünce uzadım. selam vermek için elimi uzattım ama kadın olmama rağmen üstüme geldiler ellerimle sağa sola açarak kalabalığa yardım ettim cepheye gittim arkadaşlar beni itmeye çalışırken , Milletvekili adayımıza ve sonraki parti il ​​başkanımıza saldırdılar.”

‘İSTİFAYA DAVET EDİYORUM’

“Bu zamana kadar korkmadık” diyen Suiçmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Mayıs’ta da dik sandıklara sahip çıkacağız. AKP’nin değerli il ve ilçe başkanını istifaya davet ediyorum. .Açık ve net.Şahsen ben şahidim.Trabzonlular sandıkta hanımın yolunu kesmek nedir diye soracaklar.Şimdi sesleniyorum.Sayın İçişleri Bakanı,Sayın Vali,Sayın Emniyet Müdürü ,seçim,seçim güvenliği,adayların güvenliği namusunuzdur.Kaç gündür Trabzon’da provokasyonların ayak seslerini işitiyorsunuz.Ben bunu biliyorum.Yetkililer bilmiyor mu?

ÇAKIR: BİZİM KORKUSUZLUĞUMUZ ONLARIN EN BÜYÜK KORKUSU

Saldırıya uğrayan CHP Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır, ülkeden hak, hukuk ve adalet beklediklerini söyleyerek, “Ben bu şehirde doğmuş, büyümüş sıradan bir insanım. Ancak sıradan biri olmadım. son bir aydır kişi. Çünkü ben Cumhuriyet Halk Partisi Kuvayi Milliye’nin devamıyım.” “Bizi korkutmaya çalışıyorlar. Korkusuzluğumuz onların en büyük korkusu. Bundan sonra da aynı zeminde duruşumuzu açmaya devam edeceğiz. Bu şehrin ve Türkiye’nin kaderini hep birlikte değiştireceğiz. Tohum toprağa düştü.” yerde çiçekler açmaya başladı, alınmazsınız bahar geliyor.” sözlerini kullandı.

VELİOĞLU: BU ŞEHİR BUNU HAK ETMİYOR

Saldırıya uğrayan bir diğer isim Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, geçmişte birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarının bu provokasyona alet olmasından üzüntü duyduğunu belirterek, “Onlar da üzerime yürüdüler. Demokratik olmayan, ziyafetlerde geçirmemiz gereken ortamı kavgaya çevirmeleri üzücü. Beni tanıyanların bana karşı böyle bir eylemde bulunması da beni üzdü. Umarım bir daha olmaz. Onları Allah’a emanet ediyorum. Akşam başlarını yastığa koyarlar ve ne yaptıklarını düşünürler. Bu şehir bunu hak etmiyor. Halkımızın doğru kararı vereceğine inanıyorum” dedi.

AK PARTİ MUMCU: SÖZLÜ VE FİZİKSEL YOLUYLA TACİZ EDİLDİK

Olayın ardından AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu da açıklama yaptı. Mumcu, ifadesinde şu ifadeleri kullandı: “AK Parti Kadın Kollarımız tarafından akşam saatlerinde Maraş Caddesi’nde kurulan standımız, Milletvekili adaylarının başını çektiği bir grup tarafından meşalelerle sözlü ve fiziki tacize maruz kalmıştır. İttifak.14 Mayıs’ta sandığa gömüleceklerini anlayan reziller ittifakı mensupları gitgide çirkinleşiyor.Seçim demokrasi bayramıdır.Bu atmosferi bozmaya çalışanları esefle kınıyorum.

HÜDA-PAR GERİLİMİ HAFTA İÇİ GÖRÜLDÜ

Trabzon’da hafta boyunca siyasi tansiyon tırmandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günü kente gelişinde HÜDA-PAR’ın açtığı stant, yoğun tepkiyle karşılaşınca kaldırıldı. Ertesi gün yeniden açılan tribünde yine olaylar yaşanırken, Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün tüm çabalarına rağmen tansiyon düşmedi. Polis barikatını aşarak yıkılan tribünün ısrarla kaldırılmadığı olayda, HÜDA-PAR üyeleri polis koridoru tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu