Teknoloji

Debriyaja Basmadan Vites Değiştirirseniz Ne Olur?

Daha önce düz vites araba kullandıysanız, ayağınızın altında 3 pedal olduğunu ve bu pedallardan en soldakinin olduğunu bilmelisiniz. debriyaj olduğunu biliyorsun. Şanzıman ile motoru birbirinden ayırarak sağlıklı bir şekilde vites değiştirmenizi sağlayan bu pedal, aracın orta kısmında olmazsa olmazı mı?

Öncelikle kendi sorumuza hızlıca cevap verelim. Düz şanzımanlı bir arabanın debriyajı olmalıdır. Aksi takdirde, size çok fazla sorun çıkarır. Burada sormamız gereken asıl soru şudur. Debriyaja basmadan arabayı değiştirebilir miyiz? Kısaca söylemek gerekirse: Evet.Uzun cevapta bunun nasıl olduğunu ve sonuçlarının neler olabileceğini açıklayacağız.

Debriyaj kullanmadan vites değiştirmek mümkündür. Nasıl?

Her şeyden önce, debriyajsız vites büyük olasılıkla günlük kullanımda tercih edeceğiniz bir şey olmayacaktır. Daha debriyaj kablosu koptu durumlarda tercih edilebilir. Bunun dışında yarışçılar zamandan kazanmak için debriyaja basmadan vites değiştirebiliyor.

Aslında teorik olarak baktığımızda her şey mükemmel bir şekilde gerçekleştiğinde debriyajsız araba kullanmak yanlış değil tam tersine. Baskı balataları gibi modüllerin ömrünü uzatır.Bu değil İşlem çok riskliOnun için gerçek yapılmazsa, iletimi bozma olasılığı vardır.

Debriyaj kullanmadan nasıl vites değiştirebilirim?

Debriyaj pedalına basmadan vitesi hem yükseltebilir hem de düşürebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle hareket halinde olmak ihtiyaçlar. Buradaki hile; Motor ve şanzıman arasındaki tork aktarımı sıfırdır. O zaman nasıl olduğuna bakalım.

  • Aracınızın gaz pedalına basarak devir sayısını 3500 – 4000 devire yükseltiniz (Bu hız araca göre değişiklik gösterebilir).
  • Aracın fazı yeterli olunca ayağınızı gazdan çekiniz.
  • Gaz pedalını bıraktığınızda, aracınızın motor dönüş hızı ve şanzıman kısa bir süre için eşit hızlarda olacaktır.
  • Bu noktada aracınızın vitesini değiştirin. Her zamankinden biraz daha zahmetli olacak ama fazla zorlamadan vitese geçebilirsiniz.
  • Bu noktada vites değiştiremezseniz, eşit dönüş hızını kaçırmışsınız demektir. Zorlayarak araca zarar vermeyin.
  • Aynı işlemi vites küçültmek için de yapabilirsiniz. Bunun için 3500 – 4000 sefere çıkmak yerine 1500 – 2000 periyodlarının ortasına geçiş yapmalısınız. Buradaki püf nokta, aynı işlemi, vitesleri tamamen geçmeden önce gaz pedalına bir miktar basıp bıraktıktan sonra yapmaktır.

Debriyajsız vites, “başka seçeneğiniz” olmadıkça asla tavsiye edilmeyen bir formüldür.

Debriyaja ihtiyaç duymadan nasıl vites değiştirebileceğinizi anlattık. Kulağa çok kolay gelse de beklendiği kadar kolay değil söylemek zorundayım. Üstelik en ufak bir hatada bile aracın şanzıman sistemini sökebiliyorsunuz. Böyle bir şey yaşamak size binlerce TL’ye mal olacak. Trafikte de hayatınızı riske atacaktır. Bu nedenle “başka seçeneğiniz olmadıkça” bu rotayı kullanmamanızı öneririz.

Bugün sizlere debriyaj pedalına basmadan nasıl vites değiştirebileceğinizi anlattık. Bu tarz içeriklerin devamını istiyorsanız yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

  • Kaynaklar: WikiHow, Quora, Sürücü Kursları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu