Haber

Cumhurbaşkanı Olmak İçin Yeterli İmza Toplayamayan ve 555 Bin TL Yakan 8 Aday

14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimde cumhurbaşkanı adayı olmak için başvuran adaylardan 8’i 100 bin imzaya ulaşamadı. Yeterli imza toplamayan 8 adayın YSK’ya ödediği 555 bin TL’lik başvuru ücreti yakıldı. Peki kim bu adaylar? Kaç imza topladılar?

Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak tarihi seçime hazırlanıyor. Gözlerin çevrildiği bu seçimde cumhurbaşkanı adayları da merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenler için imza toplama süreci 27 Mart’ta sona erdi.

YSK verilerine göre adaylık için gerekli 100 bin imzayı geçen Muharrem İnce ve Sinan Ogan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Adayları oldu.

Muharrem İnce ve Sinan Oğan dışında 8 aday cumhurbaşkanı adayı olmak için YSK’ya başvurdu ve 555 bin lira ödedi. 100 bin imzaya ulaşamayan bu 8 adayın ödediği 555 bin TL hazineye aktarıldı.

Peki, Cumhurbaşkanı olma yolunda yeterli imzaya ulaşamadığı için 555 bin TL’si yakılan adaylar kimlerdi?

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek- 27 bin 589 imza

Yakup Türkal – 3 bin 137 imza

Yakup Türkal kimdir?

Yakup Türkal, 1976 yılında Kırşehir’de doğdu. Yakup Türkal, ilk ve ortaokuldan mezun olduktan sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme okudu. Okul hayatını bitirdikten sonra aile şirketinde çalışmaya başlayan Yakup Türkal, 2003 yılında Türkal Şirketler Kümesi’nin kurucusu oldu. Daha sonra Park Saravenas projesi gibi birçok projede adından söz ettirdi. Kırşehirli iş insanı Yakup Türkal, 2007 yılında Kırşehir’de 114 bin 953 YTL ile vergi rekortmenleri arasına adını yazdırdı. Bu başarısını 2011 yılında da tekrarlayan Yakup Türkal, vergi rekortmenleri listesine bu kez adını dördüncü sıradan yazdırdı. Yakup Türkal aynı zamanda evli ve 3 çocuk babasıdır.

Erkan Trükten – 2 bin 589 imza

Erkan Trükten kimdir?

1980 yılında Bulgaristan’da doğdu. Twitter hesabında kendisini tarih felsefecisi, araştırmacı ve yazar olarak tanıtan Erkan Trükten’in 2005 yılında yayınlanan Deccalin Derin Hali adlı bir kitabı bulunuyor. , Paris Anlaşması’na karşı olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü’nü Türkiye’den ihraç edeceğini söyledi.

Tevfik Ahmet Özal – 1544 imza

İrfan Uzun – 538 imza

Halil Murat Ünver – 478 imza

Halil Murat Ünver kimdir?

1970 yılında Kırıkkale, Keskin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de, yüksek öğrenimini Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1991 yılında 21 yaşında iken Ankara Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programında öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Kırıkkale Meslek Yüksekokulu, Hacılar Meslek Yüksekokulu ve Mühendislik Fakültesi’nde bilgisayar donanımı, elektronik ve güç elektroniği dersleri verdi. KU Yüksek Lisans derecesini 1997 yılında, Doktora derecesini 1997 yılında almıştır. Fen Bilimleri Enstitüsü’nden 2004 yılında. Doktora tezi olarak ürettiği indüksiyon ocağı Adana’da yaklaşık 10 yıldır diş hekimliğinde özel alaşımlı dökümlerin yapımında kullanılmaktadır. Dünyada ilk kez inverter devresinin PLC ile sürüldüğü bu tez K.Ü. Fen bilimlerinde üretilen tezler arasında sanayide kullanılabilecek bir ürün ortaya koyan ilk ve tek tez olmuştur. Kırıkkale Üniversitesi Hacılar Meslek Yüksekokulunda İş Sağlığı ve Güvenliği Programını açtı. KU Uzaktan Eğitim Merkezi’nde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimliği eğitim programlarının açılmasını sağladı. Bu eğitimlerde İş Güvenliği Uzmanı ve İSG Eğitmeni olarak yer aldı. Almanya’daki görevine gidene kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı eğitim merkezi olan ÇASGEM’de uzun süre eğitmen olarak görev yaptı.

Ünver, 25 yıllık bir geçmişe sahip olan KEMAS Ltd.’nin kurucu ortağıdır. Şti. olarak kalıp tav fırını, konik ısıtma fırını, indüksiyonlu su ısıtma sistemleri, PLC kontrollü güç ünitesi, jel yapıştırma sistemleri gibi üretim teknolojileri geliştirdi. Patent başvurusunda bulundu. KEMAŞ Ltd. Şti. Hat Frekanslı Alüminyum Tav Fırınlarının Türkiye’deki tek üreticisi olarak Sanayi Bakanlığı tarafından tescillenmiştir. KEMAS Ltd. Şti.’nin ürünleri hem Türkiye’de kullanılmakta hem de yurt dışına ihraç edilmektedir.

Hilmi Özden – 167 imza

Hilmi Özden kimdir?

1959 yılında doğan Hilmi Özden, ilk ve orta öğrenimini Konya ve Eskişehir’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Sağlık Ocakları 14. Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü’nde hekim olarak çalıştı. 1995 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda “Omurganın Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında Medulla Spinalis Çaplarının Manyetik Rezonans Tekniği ile Ölçülmesi ve Değerlendirilmesi” başlıklı tezini tamamlayarak Anatomi hekimi ünvanını aldı.

2005 yılında ESOGU tarafından Nottingham Üniversitesi’ne gönderilerek anjiyogenez üzerine çalıştı. Türkiye’de sıçan ve farelerde organ nakli, embriyonik kök hücre ve mikrocerrahi konularında çalışan ekiplerde yer aldı. Halen genç araştırmacılara farelerde mikrocerrahi teknikler üzerine ücretsiz kurslar vermektedir. Anatomi profesörü ve tıp doktoru olan Hilmi Özden’in farklı alanlarda lisans ve doktorası da bulunmaktadır. Özden, “Kutadgu Bilig’de Etik Kavramı ve Tıp Etiğine Katkısı” konulu doktora tezini 2002 yılında ESOGÜ Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. Son olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İdeoloji Anabilim Dalı’ndan mezun oldu.

Türk kültürü ve tarihi üzerine araştırmaları bulunan Hilmi Özden, 2013 yılında Eskişehir Türk Dünyası Sermaye Ajansı İstişare Komisyonu’nda ESOGÜ temsilcisi oldu. Aynı zamanda ESTUDAM’ın (ESOGU Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi) kurucu direktörü oldu. Ulusal ve uluslararası dergilerde Anatomi, Tıp Tarihi ve Tıp Etiği konularında araştırmaları bulunmaktadır. Özden, ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Davut Turan – 112 imza

haber-refahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu