Haber

Almanya’dan Polonya’ya MiG-29 sevkiyatı için onay

Almanya, Polonya’nın Ukrayna’ya Mig-29 savaş uçağı sevkiyatına onay verdi. Böylece Polonya, Ukrayna’ya 5 savaş uçağı daha gönderebilecek. Kısa menzilli savaş ve savunma uçağı MiG-29’un Ukrayna’ya sevkiyatı için Polonya’nın talep ettiği izin Alman hükümeti tarafından verildi. Almanya Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, federal hükümetin uçakların Ukrayna’ya gönderilmesine izin verdiğini söyledi.

Sovyet yapımı MiG-29 savaş uçakları, 3 Ekim 1990’da Federal Cumhuriyet ile birleşen Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin askeri stoklarından Polonya’ya transfer edildiğinden, Almanya’nın bu uçakların üçüncü ülkeye sevkiyatına onay vermesi gerekiyor.

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü AFP haber ajansına Polonya hükümetinin söz konusu uçakların Ukrayna’ya sevkiyatı için onay başvurusunda bulunduğunu doğruladı.

Daha önce Berlin’deki Alman hükümet çevreleri tarafından “Polonya’nın eski Doğu Almanya stoklarından Ukrayna’ya Sovyet tasarımı beş savaş uçağının teslimi için onay talebi aldığı” doğrulanmıştı.

Savunma Bakanı Boris Pistorius, başvurunun alındığını doğruladı ve Alman hükümetinin bu konudaki kararının Perşembe günü açıklanacağını duyurdu.

Zamanının en modern uçağıydı.

Federal Almanya, 1990 yılında Demokratik Almanya Cumhuriyeti ile birleştiğinde, Doğu Almanya’dan 24 MiG-29 jetini devraldı. O zamanlar bu uçaklar dünyanın en modern savaş uçakları arasında yer alıyordu. Berlin, uçaklardan 22’sini 2004 yılında Polonya’ya verdi. Kalan iki uçaktan biri kaza sonucu devre dışı kalırken, bir diğeri ise bir müzede sergilendi.

Polonya, işgalci Rus güçlerine karşı mücadelede Ukrayna’nın en önemli destekçilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Askeri yardımının bir parçası olarak, Varşova şimdiye kadar sekiz Sovyet yapımı MiG-29’u Kiev’e gönderdi. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Nisan ayı başında Doğu Almanya stoklarından gelen jetler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 uçaktan oluşan MiG filosunun tamamını Ukrayna’ya göndereceklerini duyurdu.

AFP,dpa,Reuters/ TY,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu