Haber

Almanya, İran’dan Jamshid Sharmahd’ın idam cezasını kaldırmasını istedi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock İran’da Alman-İranlı Jamshid Sharmehd’in ölüm cezasının iptali çağrısında bulundu.

Baerbock Twitter’da, “Cemşid Şarmahd’ın idam cezasının onaylanması kabul edilemez. Cemşid Şarmahd hiçbir zaman adil bir yargılamadan geçmedi. İran’ı bu keyfi kararı derhal iptal etmeye çağırıyoruz.” terimleri kullandı.

Bakan Baerbock, Berlin ve Tahran’da Şarmahd için ve cezanın infazına karşı ellerinden geleni yaptıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“İran’daki Büyükelçimiz bir iş gezisini yarıda keser ve İranlı yetkililerle bir girişimde bulunmak için Tahran’a döner.”

İran’ın idam cezası

İran, ABD merkezli rejim karşıtı bir örgütün başı olduğu iddia edilen ve ülkede “terör eylemleri düzenlemekle” suçlanan Cemşid Şarmahd’ı idama mahkum etmişti.

İran Yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, “Tonder” ve “İran Krallığı Meclisi” olarak bilinen ABD merkezli rejim karşıtı grubun lideri olduğu iddia edilen Şarmahd, hapis cezasına çarptırıldı. Tahran Devrim Mahkemesi tarafından “terör eylemleri planlayıp yöneterek dünyada fesat çıkarmak” suçlamasıyla idam edildi. .

Söz konusu örgüt, 12 Nisan 2008’de Şiraz kentinde 14 kişinin ölümüne, 215 kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısıyla ülke genelinde bazı silahlı hareketler düzenlemek ve sabotaj yapmakla suçlanıyordu.

İran İstihbarat Bakanlığı, İran-Alman çifte vatandaşı olan ve 2003 yılından beri ABD’de ikamet ettiği bilinen Sharmahd’ın Temmuz 2020’de yurt dışında yakalanarak ülkeye getirildiğini duyurdu.

Ailesi, Sharmahd’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nde “kaçırıldığını” söyledi.

hani-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu