Ekonomi

ABD’de kişisel tüketim harcamaları beklentilerin üzerinde arttı

ABD’de kişisel tüketim harcamaları Eylül ayında beklentilerin üzerinde yüzde 0,7 arttı. ABD Ticaret Bakanlığı eylül ayına ait bireysel gelir ve tüketim harcaması bilgilerini açıkladı. Buna göre ülkede kişisel gelirler eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Piyasa beklentisi bu dönemde bireysel gelirlerin yüzde 0,4 oranında artacağı yönündeydi. Ağustos ayında Amerikalıların kişisel gelirindeki artış yüzde 0,4 oldu.

Kişisel tüketim harcamaları da Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile beklentilerin üzerinde arttı. Piyasa beklentisi kişisel tüketim harcamalarındaki artışın yüzde 0,5 olacağı yönündeydi. Ağustos ayında kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,4 arttı. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,4 arttı. Söz konusu veriler ağustos ayında da aynı oranda artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği gıda ve enerji kalemlerini hariç tutan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 3,7 arttı. Eylül ayında piyasa beklentilerine paralel artan bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi ağustos ayında aylık yüzde 0,1, yıllık ise yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
eşya depolama
Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu