Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Türkiye’ye geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Türkiye’ye geliyor. Blinken, ziyareti kapsamında Ankara’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Türkiye’ye geliyor. Blinken, ziyareti kapsamında Ankara’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. Blinken’in Tel Aviv, Amman, Ankara, Tokyo, Seul ve Yeni Delhi ziyaretlerine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ziyaretine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Bakan, Ürdün ve Türkiye’de, İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunmasının önemini ve Gazze’deki sivillere insani yardımın artırılarak ve sürekli olarak ulaştırılmasını, temel hizmetlerin yeniden başlatılmasını ve Filistinlilerin zorla dışarı çıkarılmasını sağlama konusundaki kararlılıklarını vurgulayacak. Bakan ayrıca şiddetin önlenmesine de vurgu yapacak, söylemi yatıştırmaya, bölgesel gerilimleri azaltmaya yönelik acil mekanizmaları tartışacak ve ABD’nin Ortadoğu’da kalıcı ve sürdürülebilir bir barışın koşullarını yaratmak için ortaklarıyla birlikte çalışma taahhüdünü yeniden teyit edecek. Doğu, Filistin devletinin kurulmasını da içeriyor.

“Bakan Türkiye’de Avrupa-Atlantik güvenliğini, Ukrayna’ya desteği ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması da dahil olmak üzere NATO İttifakının birliğinin korunması ihtiyacını tartışacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu