Haber

36 saattir şifresi çözülemeyen gizemli ses: Tek ihtimal var…

Cuma akşamı saat 21.00 sıralarında Karadeniz’e kıyısı bulunan Bartın, Zonguldak, Sakarya, Düzce Kastamonu, Sinop ve Samsun gibi illerde peş peşe patlamayı andıran sesler duyuldu.

Başlangıçta sarsıntı olarak yorumlanan olay, akşam 22.30’a kadar bilinmeyen aralıklarla 4-5 kez daha meydana geldi.

Deprem olmadığı anlaşılan sesin ardından kıyı kentlerinde tedirginlik yaşandı. Sesin duyulduğu bölgelerdeki polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerine defalarca ihbarda bulunuldu.

Karadeniz’de geniş çaplı arama başlatıldı. Sahil güvenlik botları, Karadeniz limanlarından uluslararası sulara kadar geniş bir alanda arama ve arama çalışmaları gerçekleştirdi. Karada jandarma ve polis ekipleri sesin kaynağını araştırmaya başladı.

BELİRTİLEN BİR PATLAMA SESİ…

Sosyal medyanın da gündemine oturan patlama sesini çok sayıda kişi duyduğunu belirtti. Denizden geldiği tahmin edilen sesin tespitinde zorluk yaşayan görgü tanıkları, uğultu sesinin kaynağını ve nedenini öğrenmek için sosyal medyada araştırma yaptı.

Sesi duyanlar, “boğuk bir patlama”, “gök gürültüsü ile patlama arası bir ses” olarak tanımlayabildiler.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, sesi duyduklarında evlerinin kapı ve pencerelerinde küçük çaplı “sarsıntı” olarak tanımladıkları bir şey hissettiklerini belirtti.

NE RADARLARA NE DE SENSÖRLERE YANSIDI

Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, HELİPED Helikopter bölgesindeki kuleye bizzat giderek, arama ve tarama çalışmalarını yakından takip etti.

Sesin kaynağının belirlenmesi amacıyla Türkiye Taşkömürü A.Ş., Elektrik Dağıtım Şirketi gibi kurum ve kuruluşlara planlı veya plansız bir patlama olup olmadığı soruldu.

Olumsuz yanıt üzerine TTK’nın yanı sıra AFAD ve Kandilli Rasathanesi gibi ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan sismik ve gaz hareketliliğini izleyen sensörlerin olağanüstü bir durum kaydedip kaydetmediğini araştırması istendi.

Burada yapılan denemelerde sesin kaynağına ulaşılamazken bu kez hava, deniz ve kara radarlarına yansıyan bir durum olup olmadığı araştırıldı. Yapılan incelemelerde sesin kaynağı tespit edilemedi.

Çevre il, ilçe ve beldelerin mülki yetkilileriyle de temasa geçen Kaymakam Perçi, sesin kaynağı olarak açıklanabilecek tek bir bilgiye ulaştıklarını belirtti. Perçi, patlama sesinin duyulduğu sırada savaş uçaklarının Kastamonu semalarında planlı eğitim uçuşu yaptığını, sesin uçakların neden olduğu ses patlamasından kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

İLÇE VALİLİK PERÇİN AÇIKLADI

Kaymakam Perçi, “Şu ana kadar herhangi bir sonuca ulaşamadık. Ancak Kastamonu’da hava kuvvetleri uçaklarının eğitim faaliyetleri için havalandığını, eğitim uçuşları gerçekleştirdiğini öğrendik. Sesin savaş uçaklarının neden olduğu sonik patlamalardan kaynaklanabileceği muhtemel görünüyor. “Öte yandan somut bir bulguya da sahip değildik” dedi.

(HABER MERKEZİ)

haber-elbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basınevleri Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu